„Oni su usmereni, ne na konkretno lice, već na telefon. Oni ne znaju da li telefon u rukama drži sam terorista ili njegova majka. Eto zašto su mnogi napadi dronova osuđeni na fijasko, zašto pucaju na svadbe“, rekao je Snouden u intervjuu švedskom listu „Dagens nejheter“.
Kako prenosi list, u oktobru su u listu „Intersept“ objavljeni tajni dokumenti koji svedoče da su 90 odsto poginulih u napadima američkih dronova civili koji nemaju nikakve veze sa ciljevima. Kasnije su ove žrtve u zvaničnim dokumentima nazivane „ubijeni protivnici".
„Informacija koje oni (SAD) koriste su opasne i neproverene“, navodi iskusni saradnik američke specijalne službe, koji je dobio azil u Rusiji.
Pri tome, po njegovom mišljenju, vazdušni udari SAD i zemalja–saveznika ne rešavaju, već naprotiv, stvaraju nove probleme. Bivši obaveštajac smatra da „nije postojala nikakva Islamska država, dok nisu počela bombardovanja ove zemlje (Sirije), a da korišćenje dronova stvara više terorista, nego što ubija“.
„Najveću pretnju sa kojom se suočavamo u regionu je porodila naša sopstvena politika“, tvrdi Snouden.
Na pitanje kako živi u Rusiji Amerikanac je naveo da mu nije lako da govori o svom životu u Rusiji, ne samo zbog bezbednosti.
„Teško mi je da govorim šta radim, jer sve što kažem biće kritikovano u SAD. Ako o Rusiji, na primer, kažem nešto dobro, oni će odmah početi da viču: ’U vezi je sa Kremljom‘. Ako kažem nešto loše, desiće se isto to. Svi će govoriti: ’Eto, ne sviđa mu se život u Rusiji, očigledno je nesrećan tamo‘. Zato ne želim o tome da govorim“, navodi reči Snoudena „Dagens nejheter“.