Neki od govornika ocenili su da je uticaj ruskog televizijskog kanala beznačajan, ali bez obzira na to mnogi od njih su se zapitali kako se boriti protiv ruske „informacione pretnje“. Heder Konli iz Centra za strateška i međunarodna istraživanja SAD čak je izjavila da Ameriku čeka dug put pre nego što postane „toliko sveprisutna i uticajna kao savremena Rusija“.
Američki senatori su 3. novembra dva sata posvetili razgovoru o pretnji koja navodno dolazi od Rusije, ali uopšte nije bilo reči o vojnoj tematici.
„Putinove dezinformacije“, „ruska propaganda“, „napadi Kremlja na istinu“, „obmana gospodina Putina“, „75 odsto propagande i 25 odsto nasilja“ — fraze su koje su se mogle čuti u američkom senatu. Više puta tokom sednice spominjan je i kanal Raša tudej.
„Za svaki slučaj: Raša tudej, koji se ne emituje na ruskom jeziku, nikada sebe na naziva televizijskim kanalom koji radi iz Rusije i koji finansira država“, izjavio je prvi čovek Centra za ruska istraživanja Američkog instituta za preduzetništvo Leon Eron.
Sam naziv Raša tudej (Rusija danas) govori da je reč o ruskom kanalu. Zbog čega to nije očigledno Eronu, članu američkog Saveta za radio-difuziju — organizacije koja vodi američke državne medije kao što su radio-stanice „Sloboda“ i „Glas Amerike“?
„Raša tudej nije nikakav svemogući monstrum koji sve dovodi u zabludu. U Zapadnoj Evropi je sprovedena anketa čiji su učesnici veoma retko govorili o ovom kanalu. Zanemarljiv broj ispitanika. Raša tudej uopšte nije uticajna“, rekao je Eron.
Interesantan, ali prilično čudan stav, ako se ima u vidu da je najveći deo sednice bio posvećen problemu borbe protiv Raša tudej.
„Kako bismo se suprotstavili ovim snagama potrebni su nam vreme, talenat, ustremljenost ka cilju, spremnost na rizik, kao i novac za američke međunarodne medije“, naveo je Eron.
Senator Ron Džonson je izjavio da su radio-stanice „Sloboda“ i „Glas Amerike“ bile veoma efikasne u vreme Hladnog rata i pitao gde se sada „nalaze SAD na skali od jedan do deset, ako se desetkom ocene najdelotvornije mere iz Hladnog rata“.
„Mislim da nam sleduje ocena tri ili četiri“, odgovorila je potpredsednica Centra za strateška i međunarodna istraživanja SAD Hizer Konli. RT, smatra ona, može da dobije ocenu sedam ili osam.
„Čeka nas dugačak put pre nego što postanemo toliko sveprisutni i uticajni kao savremena Rusija“, dodala je ona.
Specijalni pomoćnik predsednika Atlantskog saveta SAD Maksimilijan Čuperski rekao je o RT sledeće: „Imamo Tviter, ali koristimo ga za slanje dugačkih saopštenja za medije koja, iskreno govoreći, nikoga ne interesuju. Pored toga, na Jutjub kačimo video-klipove od kojih se svima spava. Istovremeno, Raša tudej može da se pohvali s više od dve milijarde gledalaca. To je najveća ruska informativna agencija na internetu. Moramo da promenimo način komunikacije u tom prostoru jer ćemo u suprotnom izgubiti bitku“, upozorio je Čuperski.