„U Moskvi, kao i među diplomatama i političarima u nekim zemljama Bliskog istoka i Zapada raste osećaj da Rusija ima veće šanse od drugih da kombinuje uticaj na Asada sa svojom vojnom snagom na sirijskom nebu i da obezbedi rešenje sirijskog konflikta“, navodi list.
Uspeh u Siriji, piše list, biće samo prvi potez mnogo veće strategije širenja u regionu što uključuje i „uspostavljanje savezništva sa svim ključnim igračima u regionalnoj areni“.
Rusija je već značajno unapredila odnose sa zemljama kao što su Izrael, Irak, Egipat i Iran, što potvrđuju nedavne posete visokih delegacija, novi sporazumi o saradnji i povećana vojna pomoć. Kao na primer Bagdad.
„Iračka vlada očigledno veruje da ne dobija adekvatnu pomoć od SAD i EU u borbi sa Islamskom državom. Okrenula se Moskvi za podršku i sada dobija rusku pomoć u vidu sporazuma o obaveštajnoj i bezbednosnoj saradnji“, ističe list.
Nisu sve sile u regionu dočekale rusku operaciju u Siriji raširenih ruku.
„Turska i Saudijska Arabija su besne na Putina, najviše zbog toga što intervencija Rusije sada komplikuje ostvarenje strateških ciljeva tih zemalja u regionu“, upozorava „Ejžn tajms“.
Iako Ankara i Rijad podržavaju pobunjenike koji se bore da svrgnu legitimni režim u Damasku, obe zemlje žele da sa Moskvom razgovaraju o sirijskom konfliktu i mogućim načinima za njegovo rešavanje. Kralj Salman navodno planira put u Rusiju da sa predsednikom Putinom razgovara o ovoj i drugim temama.
Posle zvanične molbe Damaska, Rusija je počela međunarodnu kampanju za obračun sa ekstremističkim grupama u Siriji. Vazdušne operacije ruske avijacije bile su uspešne, ubijeno je na stotine pripadnika ID i drugih militanata, a uništeni su i komandni centri, oprema i podzemna skloništa.