Dok je vršio dužnost specijalnog predstavnika Kvarteta za blisko–istočno rešavanje krize 2011. godine Bler je molio tadašnju američku državnu sekretarku Hilari Klinton da ne ponižava Gadafija. On je pisao da je „desna ruka“ libijskog lidera razuman čovek. Radilo se ili o bivšem šefu diplomatije Libije Musi Kusi ili o šefu libijske specijalne službe Abdulahu Senusiju, mužu sestre Gadafijeve žene.
List navodi pismo Blera Klintonovoj od 9. avgusta 2011. godine.
„Pozvala me je ’desna ruka‘ Gadafija. Ona je pitala kako se odvija (situacija sa rešavanjem krize). Rekla je da pita u ime G. (Gadafija). Rekao sam da G. treba nekog da imenuje ko će voditi pregovore. Ako on to uradi, predaću to našoj zemlji i videćemo da li je moguće vođenje pregovora…“
„Mislim da Vi, momci, treba da imenujete nekoga iz Vaše zemlje i preuzmete slučaj. Čovek G. je razuman i zaista uživa njegovo poverenje. Mislim da je upravo G. dao dozvolu za to“, saopštio je Bler.
U ranijem pismu, datiranom 3. marta 2011. godine, Bler je naveo da Gadafi odbija da razgovara sa njim, jer smatra da ga je bivši britanski premijer izdao, pozivajući ga da podnese ostavku. Ipak, po mišljenju Blera, Gadafi je trebalo da pristane na dijalog, ako je to bio način da se reši problem bez ponižavanja.
Libija je zapala u haos otkako je Muamer el Gadafi zbačen sa vlasti i ubijen pre četiri godine. Danas je ona duboko podeljena zemlja između izabranog parlamenta i vlade, čije su ingerencije ograničene na istok zemlje i imaju mala ovlašćenja na terenu, i, sa druge strane, vlade na zapadu koju podržavaju lokalne milicije.