„Svako ko teži članstvu u Unesku mora dokazati, ne samo rečima nego i delima, svoju posvećenost ciljevima Ustava Uneska, koji svakako nije u skladu sa namernim, sistematskim i vandalskim rušenjem srpskih kulturno-istorijskih spomenika sa ciljem da se uklone tragovi vekovnog postojanja Srba na ovim prostorima“, navodi se u non-pejperu pod naslovom „Zašto Kosovo ne ispunjava kriterijume za članstvo u Unesko?“ koji je objavila stalna Misija Srbije pri Ujedinjenim nacijama u Njujorku na svojoj internet stranici.
„Iako je oružani sukob na Kosovu, nakon mnogo godina, sada završen, četiri srpska pravoslavna manastira uvrštena su na Uneskovu listu svetske baštine u opasnosti. U opasnosti od koga?“, postavlja pitanje srpska diplomatija.
Misija Srbije pri UN u non-pejperu, između ostalog, navodi da je zbog člana 25, Rezolucije SB UN 1244, a u kojem se navodi da su „članovi UN saglasni da prihvate i sprovode odluke Saveta bezbednosti u skladu sa sadašnjom poveljom“, zahtev Kosova za članstvo u Unesku „ozbiljno kršenje međunarodnog prava“.
Oni dalje dodaju da se u istoj rezoluciji priznaje suverenitet nekadašnje Savezne Republike Jugoslavije, a sada Srbije, prema kojoj su Kosovo i Metohija „sastavni deo“ te države pod upravom Ujedinjenih nacija, i da zbog toga što „ne može biti država“ Kosovo ne ispunjava osnovne uslove za članstvo u Unesku, i to prema Ustavu Uneska.
U pismu se takođe navodi da „bilo kakvi unilateralni pokušaji, kao što je ovaj, mogu ozbiljno ugroziti i prekinuti dijalog između Beograda i Prištine“ i dodaju da članstvo Kosova u Unesku i imovina SPC na Kosovu i Metohiji nisu pitanja o kojima se dosad razgovaralo u Briselu.
„Ovo je neprihvatljiva politizacija Uneska, koji ne treba da preuzme kompetencije od Saveta bezbednosti UN, kao najviše instance kojom se čuvaju međunarodni mir i stabilnost“, naglašava se u pismu i dalje ističe:
„Unesko ne sme da služi kao instrument za afirmaciju nezakonito i jednostrano proglašene nezavisnosti dela teritorije jedne države–članice UN. Primarni cilj Uneska je da promoviše univerzalne vrednosti humanosti, kroz obrazovanje, nauku i kulturu, a ne da donosi političke odluke koje se tiču državnosti“.
Diplomate dalje napominju da je „čak i objavljivanje dokumenta o neprihvatljivosti zahteva Kosova za članstvo Uneska sa stanovišta međunarodnog prava, koji je Misija Srbije pri UN pripremila i tražila da se objavi kao zvanični dokument — odbijeno“.
„Zato što bismo svi morali da živimo sa negativnim posledicama takve neodgovorne odluke koja se tiče svega, od kršenja međunarodnog prava do sudbine srpskog kulturnog nasleđa u pokrajini Kosovu i Metohiji, a koje ne pripada samo srpskom narodu, već predstavlja i deo istorijskog i civilizacijskog nasleđa moderne Evrope i sveta — zato Kosovo ne ispunjava kriterijume za članstvo u Unesku“, zaključuju srpske diplomate.
Pismo je inače objavljeno još 16. oktobra, ali dosad nije promovisano u široj javnosti.