Prema njegovim rečima, kako bi osigurale ostvarivanje svojih ciljeva uz pomoć Islamske države, pojedine svetske sile žrtvovale su svet i dovele ga u versku i civilizacijsku krizu čiji ishod može imati veoma destruktivne posledice.
Borotnikov je istakao da se u redovima ID bori oko 40 odsto stranaca, i to iz preko 100 zemalja sveta. „Više od deset organizovanih bandi čine ljudi koji vode poreklo iz Rusije, Ukrajine, Gruzije, kao i drugih zemalja centralne Azije“, rekao je on.
Borotnikov je dodao i da se delovi talibanskog pokreta u Avganistanu pridružuju Islamskoj državi, zbog čega postoji velika opasnost od invazije džihadista na centralnu Aziju.
„Eskalacija tenzija u Avganistanu izaziva ozbiljnu zabrinutost. Brojne grupacije Islamske države su delovi talibanskog pokreta i trenutno su aktivne na severnim granicama države“, naveo je Bortnikov.
Arapsko proleće je naziv za talas demonstracija, protesta i pobuna u prevashodno arapskim zemljama, koji je počeo 17. decembra 2010. godine. Pre ovog perioda, samo je Sudan bio arapska država koja je doživela uspešno obaranje diktatorskog režima 1964. i 1985. godine.
Prvi protesti u decembru 2010. godine započeli su u Tunisu, Egiptu početkom 2011. godine, zatim u Libiji, Bahreinu, Siriji, Jemenu, Alžiru, Iraku, Jordanu, Maroku i Omanu, kao i na granicama Izraela. Manji odjeci protesta čuli su se u Kuvajtu, Libanu, Mauritaniji, Saudijskoj Arabiji, Sudanu i Zapadnoj Sahari.