Taj istoriografski poduhvat u izdanju ruske izdavačke kuće „Veće“ na dva jezika na 660 strana iscrpno, dokumentovano i dosledno daje odgovor savremenoj zapadnoj istoriografiji koja, kaže Naročnicka, prikazuje istoriju ovog regiona ili fragmentarno nepotpuno ili angažovano kao jednu vrstu porudžbine.
Jelena Bondareva, koja je govorila u ime izdavača, rekla je da je knjiga izašla iz štampe nekoliko dana pred Sajam i da ju je ona u Beograd donela „kao blagodatnu vatru“, istakavši da je to delo rezultat temeljnog proučavanja materijala iz arhiva zemalja regiona ali i ruskog imperijalnog arhiva.
Naročnicka je, okarakterisavši knjigu kao novu enciklopediju istorije srpske nacije, istakla da se ili ne zna, ili namerno zatvaraju oči pred činjenicom da se na kartama 19. veka, recimo austrijskim, današnje Kosovo i Metohija označava kao Stara Srbija, a da je taj naziv kolevke srpske državnosti kasnije smišljeno istisnut iz evropskog političkog leksikona.
U tom smislu knjiga Slavenka Terzića polemiše sa insinuacijama zapadnih istoričara, dokumentovano, na osnovu terenskih i arhivskih istraživanja, prikazujući tok istorije regiona, migracije, kontakte i sukobe civilizacija.
A o važnosti Balkana, istakla je Naročnicka, govori i činjenica da su britanski istoričari još u 19. veku ocenili da od situacije u ovom regionu i odnosa snaga zavisi sudbina Sredozemlja, pa i šire. Istovremeno, zapadne zemlje, koje su ukrupnjavale svoje teritorije, neprestano su pokušavale da spreče da ovde postoji objedinjena država sa izlazom na more, primetila je ona.
„Ova knjiga je klasičan primer izuzetnog akademskog istraživanja. Pritom, autor se trudio da isključi emocije, ma koliko to bilo teško za čoveka koji je 1999. pod bombama okupljao poštene istoričare“, rekla je Naročnicka, napominjući da je i sama dolazila u Beograd u vreme NATO agresije na bivšu Jugoslaviju.
Sam autor Slavenko Terzić zbog obaveza vezanih za posetu premijera Aleksandra Vučića Moskvi nije mogao da prisustvuje prezentaciji.