Međunarodni tim naučnika je navodno prvi put na terenu zapazio omura kita. Fotografije jedne od najslabije istraženih vrsta ovih najvećih sisara objavljene su u časopisu.
Omura kitovi su više puta pogrešno identifikovani kao patuljasta verzija brajd kitova.
Salvatore Čerkio, vodeći autor studije i istraživač kitova, objasnio je da se ove životinje „pojavljuju u udaljenim oblastima i teško ih je pronaći u moru jer su mali“.
„Dužina njihovog tela se kreće između 10 i 12 metara, i mlaz koji izbacuju iznad površine vode nije visok“, rekao je Čerkio. On je takođe naveo čitav niz neuspelih pokušaja naučnika da pronađu omura kitove.
„Tokom godina se nekoliko puta pretpostavljalo da su viđeni omura kitovi, ali nijednom nije zvanično potvrđeno da je u pitanju baš ova vrsta“, dodao je Čerkio.
On je 2011. godine bio na čelu tima međunarodnih istraživača koji su u blizini obale Madagaskara konačno uspeli da uoče omure, za koje su u početku mislili da je brajd kit.
Dve godine kasnije, Čerkio i njegov tim uspeli su da identifikuju omura kita zahvaljujući jedinstvenoj asimetričnoj pigmentaciji na njegovoj gornjoj vilici.
U naredne dve godine, Čerkio i njegov tim pratio je i posmatrao kretanje i ponašanje čak 44 grupe omura kitova.
„Ovo je prvi definitivan dokaz i detaljni opis omura kitova u divljini i deo onoga što čini ovaj posao posebno uzbudljivim“, rekao je Čerkio, pozivajući se na studiju.
On je dodao da oni planiraju da putuju na Madagaskar ponovo u novembru 2015. godine, kako bi dalje izučili ovu retku vrstu sisara, posebno pomoću satelitskih oznaka.