Istraživači sa Univerziteta u Bohumu u Nemačkoj su sastavili najveću astronomsku sliku ikada snimljenu, koja je kvaliteta čak 46 milijardi piksela. Slika je nastala nakon pet godina osmatranja Mlečnog puta.
Naučnici su sastavili sliku tokom posmatranja naše galaksije kako bi pronašli „objekte sa promenljivim sjajem“, koji mogu biti individualne zvezde i prtrpeti pomračenje za vreme prolaska planete ili sistema višestrukih zvezda u kojima zvezde rotiraju oko svoje ose i ponekad zamagle jedna drugu.
Rezultati studije, pod nazivom Istraživanje južnog galaktičkog diska, objavljeno je u časopisu „Solarna i zvezdana astrofizika“, i predstavlja prvu kompletnu verziju Južnog galaktičkog diska, podeljenu na 268 polja.
„Pojedine oblasti zabeležene su i do 272 puta i sadrže maksimalan vremenski period između septembra 2010. i maja 2015. godine“, pišu naučnici u svom radu, pod naslovom „Bohum istraživanje Južnog galaktičkog diska“.
„Otkrili smo ukupno 64.151 promenljiv objekat, i svaki od njih je predstavljen u katalogu, uključujući i neke od njihovih osobina i njihovih svetlosnih obrisa.“
Slike galaksije su snimljene teleskopom u opservatoriji Bohum Univerziteta u pustinji Atakama u Čileu, a astronomi su objavili onlajn kompilaciju fotografija rezolucije od 46 milijardi piksela. Ova slika omogućava posmatraču da analizira našu galaksiju do njenih krajnjih granica, i da zumira ili potraži određenu oblast pojedinačno.