On je tvrdnje o postizanju dogovora o odlasku Bašara el Asada s mesta sirijskog predsednika nazvao izmišljotinama.
„Izmišljotine su se pojavile još pre nego što je ovaj sastanak održan. Čuo sam čak da se šire glasine da se ovde dogovaraju ili će se dogovarati da kroz izvesno vreme predsednik Asad ode. Sve to nije tako“, rekao je Lavrov novinarima nakon sastanka.
„Mi smo potvrdili naš stav. Njega je prilično jasno izložio i predsednik (Rusije) u svojim poslednjim nastupima: postizanje dogovora na osnovu smene režima i posebnog usredsređivanja na figuru rukovodioca smo već prošli u Iraku i u Libiji, znamo čime se to završilo i, nažalost, čak se i nije završilo, nego se nastavlja duboka kriza u tim zemljama. Zbog toga je naš stav zasnovan na veoma jednostavnoj formuli: sudbinu Sirije, sudbinu predsednika Sirije, sudbinu drugih ličnosti treba da rešava sam sirijski narod“, naglasio je Lavrov.
Šef ruske diplomatije je rekao da su učesnici sastanka iskazali zajedničke ciljeve, a to su zaustavljanje rata, borba protiv terorizma i unapređenje političkog procesa u Siriji.
Prema njegovim rečima, govorilo se o konkretnim idejama u vezi sa Sirijom i odlučeno je da se kontakti nastave.
Lavrov je takođe istakao da je neophodno uključiti Iran i Egipat u proces rešavanja konflikta.
„Imali smo težak ali koristan razgovor“, rekao je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov i dodao da su svi učesnici pregovora potvrdili su privrženost Ženevskoj deklaraciji koja podrazumeva široki politički dijalog, izjavio je ruski ministar inostranih poslova Sergej Lavrov.
„Veoma je važno da su svi naši partneri danas – i američki, i turski i saudijski – potvrdili privrženost Ženevskoj deklaraciji od 30. juna 2013. godine, u kojoj je precizno navedeno da političke reforme bilo koje vrste treba da se sprovode u okviru širokog dijaloga, u kojem je predstavljen čitav spektar sirijskog društva – i vlada, i opozicija. Odluke treba donositi uz uzajamnu saglasnost. U tome i jeste ključ uspeha po mom mišljenju“, rekao je Lavrov.
Sastanak je trajao dva sata, a u njemu su učestvovali i američki državni sekretar Džon Keri i ministri inostranih poslova Saudijske Arabije i Turske, Adel el Džubejr i Feridun Sinirlioglu.
U austrijskoj prestonici ranije je održan sastanak ruskog ministra inostranih poslova, državnog sekretara SAD Džona Kerija i šefa jordanske diplomatije.
U Moskvi se nadaju da će razgovori u Beču biti korak ka stvaranju široke koalicije za rešavanje sirijske krize.
Za danas je planiran i susret „kvarteta“ međunarodnih posrednika za rešavanje bliskoistočne krize (Rusija-SAD-EU-UN).