Američki budžet je predviđao povećanje rashoda na odbranu za 90 milijardi dolara na 612 milijardi dolara.
Budžet je prošao oba doma kongresa SAD sa velikim odobravanjem kako demoktara, tako i republikanaca. Kako bi se zaobišao predsednički veto, Kongresu je trebalo još samo 20 dodatnih glasova.
Članovi Republikanske partije smatraju da bez donošenja tog vojnog budžeta biće odloženo izvođenje važnih vojnih reformi i programa.
„Predsednik je izrazio tvrd stav da će uložiti veto na nacrt projekta. Zašto? Zato što želi da troši više novca na svoje domaće projekte. Vreme je da se stave potrebe naše vojske na prvo mesto, treba da prestanu političke igre", navodi USA Today reči predsednika Kongresa, republikanca Džona Bejnera.
300 miliona dolara iz novog vojnog budžeta planirano je bilo da budu izdvojeni za vojnu pomoć Ukrajini.
Ranije je predsednik Ukrajine Petro Porošenko požurio da napiše na svom tviteru da se dogovorio sa Barakom Obamom o isporukama novog oružja za potrebe SBU i o početku „jedinstvenog višemilionskog programa“ za obuku Oružanih snaga i specijalnih jedinica Ukrajine od strane američke vojske.
Zakon je dao pravo direktoru Pentagona Eštonu Karteru da iskoristi tih 300 miliona dolara za pružanje vojne pomoći Ukrajini u dogovoru sa državnim sekretarom Džonom Kerijem.