„Rusija neće doprineti stabilizaciji situacije u Siriji ukoliko vojna ofanziva primora još hiljade ljudi da napusti svoje domove“, rekao je Štajnmajer prilikom obraćanja poslanicima u berlinskom parlamentu.
Nemački ministar je upozorio da vazdušni napadi ruske vojske po pozicijama ID u provinciji Alep povećavaju priliv migranata u Nemačku.
On je takođe izrazio nadu da je prilikom susreta predsednika Rusije i Sirije, Vladimira Putina i Bašara el Asada, koji održan sinoć u Moskvi, bilo reči i o političkim perspektivama očuvanja Sirije kao države, a ne isključivo o vojnoj saradnji dveju zemalja.
Oglasila se i kancelarka Nemačke Angela Merkel, rekavši da rešenje sirijskog konflikta mora da bude političko, iako smatra da se to neće desiti tako brzo. „Očigledno je da Asad neće imati političku budućnost“, rekla je Merkelova i dodala da je trenutno neophodno učiniti sve kako sirijski narod ne bi još više stradao.
„Nadam se da Rusija u tome učestvuje. Glavni protivnik treba da bude ID, a ne sirijski narod“, zaključila je Merkelova.
Predsednik Francuske Fransoa Oland je takođe izrazio nadu da su Putin i Asad, mimo vojne saradnje, razgovarali i o političkoj tranziciji, kao i o eventualnom odlasku sirijskog predsednika sa vlasti.
„Operacija ruske vojske ima smisla isključivo ako je ona usmerena na borbu protiv ID i ako obezbedi proces političke tranzicije u zemlji“, rekao je Oland.
Sa druge strane, portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da o političkom procesu u Siriji ne može biti reči sve dok postoji pretnja od terorizma.
„Glavni prioritet je borba protiv terorističkih i ekstremističkih organizacija i tek nakon toga možemo pristupiti rešavanju političkih problema“, istakao je Peskov.
On je ponovio reči ruskog predsednika da o političkom rešenju u Siriji treba da odlučuje isključivo sirijski narod.