Izvršni savet Uneska većinom glasova predložio je da Kosovo bude primljeno u tu organizaciju. Protiv predloga bilo je 14 zemalja, koliko je bilo i uzdržanih.
Predlogu da se ova tema uopšte nađe na dnevnom redu protivili su se Rusija, Kina, Kuba, Brazil, Španija i Argentina. Predlog je, inače, podnela Albanija, a podržalo ga je mnogo zemalja, među kojima su Austrija, Danska, Finska, Francuska, Nemačka, Slovenija, Velika Britanija, Švedska, UAE i SAD.
Predstavnici Rusije i Kube, uz podršku Indonezije, pokušali su da odlože izjašnjavanje, a konačnu odluku o tome da li će Kosovo biti primljeno u tu organizaciju doneće Generalna konferencija Uneska, koja će biti održana od 3. do 18. novembra.
Rezultat glasanja u Izvršnom savetu Uneska
Za: Avganistan, Albanija, Nemačka, Austrija, Belize, Salvador, Ujedinjeni Arapski Emirati, Estonija, SAD, Francuska, Gabon, Gambija, Gvineja, Italija, Kuvajt, Crna Gora, Pakistan, Holandija, Dominikanska Republika, Češka, Velika Britanija, Sent Kits i Nevis, Švedska, Čad, Tajland, Togo, Makedonija.
Protiv: Angola, Argentina, Brazil, Kina, Kuba, Ekvador, Španija, Etiopija, Rusija, Indija, Maroko, Meksiko, Namibija, Nigerija.
Uzdržani: Alžir, Bangladeš, Egipat, Indonezija, Japan, Malavi, Mali, Mauricijus, Mozambik, Nepal, Uganda, Papua Nova Gvineja, Južna Koreja, Trinidad i Tobago.
U sali nisu bili prisutni predstavnici Tunisa, Turkmenistana i Ukrajine.
Predlog prijema Kosova bila je 43. tačka dnevnog reda 197. zasedanja Izvršnog saveta, a o eventualnoj odluci da se Kosovo primi u članstvo Uneska raspravljaće se na Generalnoj konferenciji od 3. do 18. novembra, a odlučivati dvotrećinskom većinom između 195 država-članica od kojih je 111 priznalo Kosovo, a 84 nije.