On je takođe ocenio da će ovakva demonstracija ozbiljno povećati privlačnost ruskog naoružanja inostranim kupcima, komentarišući novi ugovor Rusije s Egiptom vredan milijardu dolara.
Bilo koji oružani sukob predstavlja svojevrstan „trenutak istine“ kada je o kvalitetu naoružanja i vojnoj tehnici reč, naglašava Hodarjonok.
Jedna je stvar, kako objašnjava, govoriti o prednostima oružja, a sasvim druga kada dođe do realnih borbenih dejstava.
„Kada govorimo o najupečatljivijim trenucima primene ruskog naoružanja u Siriji, neophodno je naravno, navesti modernizovane jurišne avione su-25SMR kao sredstvo avijacione podrške armiji. Takođe su se veoma dobro pokazali bombarderi su-24M, opremljeni kompleksom ’Hefest’ za nišanjenje i navigaciju. Dobre preporuke ima i ruska municija, naprimer avionske bombe K500S koje se navode prema podacima GLONASS (Globalni navigacioni satelitski sistem)“, rekao je Hodarjonok.
Posebno je istakao primenu krstarećih raketa s morske baze u Kaspijskom moru“. Prema rečima eksperta, na ovaj način je Rusija pokazala da ima naoružanje koje može ozbiljno da promeni vojno-političku i vojno-stratešku ravnotežu snaga u raznim regionima sveta.
„Bezuslovno sve će to ozbiljno povećati privlačnost ruskog naoružanja“, naglasio je stručnjak. Još je, međutim, rano govoriti o zaključivanju nekih novih ugovora o isporuci ovih ili onih vrsta naoružanja jer takvi razgovori traju mesecima i godinama, kaže Hodarjonok.
Ipak, više nema sumnje da će na nosače helikoptera „mistral“, koje je od Francuske nedavno kupio Egipat, biti postavljeno rusko naoružanje i vojna tehnika, pre svega helikopteri K-52 koji su već prilagođeni upravo ovom tipu broda, napominje vojni ekspert.
„To je prilično velika vrednost ugovora (milijardu dolara). Drugi su mnogo manji. Na primer, Rusija je Vijetnamu za poslednjih deset godina isporučila 28 lovaca su-30MK2B, 100 raketa tipa H-29, 100 protivbrodovskih raketa H-31, 100 protivavionskih raketa H-31P, 300 raketa R-73 i mnogo drugo. I, mada su to bile ozbiljne sume, i ugovori se zaključuju s mnogim drugim zemljama, retko koji od njih je dostizao milijardu dolara“, rekao je ekspert.
On je naveo primer jednog od najvećih naručilaca ruskog naoružanja i vojne tehnike – Kine, koja je za poslednjih 15 godina od Rusije kupila naoružanje i opremu u vrednosti od 25 milijardi dolara.
„Ukupni obim isporuka naoružanja Rosoboronoeksporta za poslednjih 15 godina stalno raste. Ta suma je 2001. godine bila 3,3 milijardi dolara, a 2014. godine već 13 milijardi dolara. Rusija zauzima drugo mesto po isporukama naoružanja i vojne tehnike u svetu (posle SAD)“, naglasio je Hodarjonok.