Poseta ministra odbrane Saudijske Arabije Muhameda ibn Salmana ruskom predsedniku Vladimiru Putinu radi razmatranja situacije u Siriji pokazala je kako se bukvalno za nekoliko nedelja promenio odnos snaga na Bliskom istoku, piše Forin polisi.
Moskva je već preuzela inicijativu ne samo na vojnom nego i na diplomatskom planu, ocenjuje list, a to znači da delegacije visokih zvaničnika iz Saudijske Arabije i Persijskog zaliva „kucaju na vrata Vladimira Putina, a ne Ovalnog kabineta“.
„Jedna je stvar ako je ova poseta bila usaglašena sa SAD. Ako nije, međutim, to znači da nam Saudijci poručuju da smo beskorisni“, navodi list reči bivšeg ambasadora SAD u Iraku i Avganistanu Rajana Krokera.
Rusija je, uveren je autor teksta, Obaminoj administraciji uputila izazov bez presedana. To je mnoge saveznike SAD navelo da zaključe da Vašington gubi interesovanje za ovaj region i da je spreman da prihvati rastući uticaj Rusije i Irana.
Američkog predsednika kritikuju i u sopstvenoj zemlji. Tako je u nedavnom intervjuu televizijskom kanalu Em-Es-En-Bi-Si kandidatkinja za predsednika SAD Hilari Klinton priznala da je pokušaj Vašingtona da obuči sirijske ustanike propao.
Istovremeno, politikolog Zbignjev Bžežinski u svojoj kolumni za Fajnenšel tajms pozvao je da se od Moskve zatraži da prekine borbena dejstva koja direktno pogađaju američke snage, zapretivši u protivnom osvetom SAD. Drugi američki političari i diplomate pozvali su administraciju da na severu Sirije uspostavi zonu zabrane letova.
Sam Obama je odbacio ideju da Rusija zauzima lidersko mesto SAD na Bliskom istoku.
Ipak, analitičari i eksperti koji su ranije radili u ovom regionu smatraju da Saudijska Arabija priprema tle za zaključivanje sporazuma s Rusijom, moguće bez saglasnosti s Vašingtonom.
Pored toga, Bagdad, kako navodi Forin polisi, veoma je iznervirao Vašington podrškom vazdušnim operacijama Rusije u Siriji, dok je irački premijer čak zamolio Rusku Federaciju da svoje akcije proširi na Irak. Još jedan američki saveznik u regionu, Egipat, takođe aktivno radi na poboljšanju veza s Rusijom. Od dolaska na vlast 2013. godine predsednik Egipta Abdel Fatah el Sisi četiri puta je posetio Moskvu, a u februaru je u Kairu primio Vladimira Putina. Forin polisi, poređenja radi, navodi da je u SAD El Sisi kao predsednik bio svega dva puta.
Izrael takođe kuca na Putinova vrata, navodi autor članka. Dvadeset prvog septembra, nekoliko dana uoči početka vojne operacije u Siriji, s ruskim predsednikom su se sastali izraelski premijer, šef vojne obaveštajne službe i glavnokomandujući izraelske armije.
Upečatljiva ilustracija čvrste alijanse Putina s Teheranom jeste julska poseta iranskog generala Sulejmanija Moskvi, šefa specijalnog odreda „El Kuds“, namenjenog realizaciji vojnih i tajnih operacija izvan zemlje. Cilj njegove posete, piše list, bili su planovi usaglašavanja predstojeće operacije u Siriji, kako bi se tamošnjem režimu pomoglo da obnovi izgubljene pozicije.