Dokumente, slajdove, vizualni materijal i analize na internet je u postavio portal „Intersept“ pod nazivom „Dokumenti o dronovima“. Kopija se sastoji od dva seta slajdova na kojima su detaljno objašnjene operacije koje su izvedene dronovima i koje je tajna operativna grupa američke vojske 48–4 izvodila u Somaliji i Jemenu između 2011. i 2013. godine.
Dokumente je „Intersept“ dobio od izvora iz američkih obaveštajnih krugova koji je želeo da ostane anoniman, zbog vladinog progona uzbunjivača. Izvor kaže da američka javnost ima pravo da zna više o postupku po kojem se ljudi stavljaju na listu za odstrel i koji potom budu ubijeni po nalogu američkih zvaničnika.
There’s never been a major leak of documents relating to the U.S. drone program. Until now. https://t.co/IPnqTDv5Ou https://t.co/Opnqg0iqCb
— The Intercept (@the_intercept) October 15, 2015
Nakon višemesečne analize objavljenih dokumenata, istragu iz osam delova objavili su Džeremi Skahil i njegove kolege sa „Intersepta“. U njima se proučava način na koji su dronovi, koji su bili „omiljeno oružje Baraka Obame, a koje koriste vojska i CIA“, korišćeni kako u proglašenim tako i u neproglašenim ratnim zonama.
Uz napomenu da je „postojao veliki fokus na tehnologiju ubijanja na daljinu“ među najvišim figurama američke vlasti, u izveštaju piše da su iz baza u Avganistanu i Iraku, kao i iz Somalije i Jemena, lansirani fatalni napadi dronovima čije su mete bili ljudi, a iako se radilo o „neproglašenim ratnim zonama, napadi (tamo) su bili opravdani pod strožim restrikcijama“.
Step by step of how Obama administration kills people by drone explained by @coracurrier https://t.co/blm6CG6q3v pic.twitter.com/b8q5wgAkSq
— Nick Turse (@nickturse) October 15, 2015
Iako je prvi napad dronom van proglašena ratne zone izveden pre više od 12 godina, „sve do maja 2013. godine Bela kuća nije objavila spisak standarda i procedura za sprovođenje ovakvih napada“, piše „Intersept“. I pored javnih uveravanja da su takvi napadi „precizniji“ od terenskih operacija, ova istraga dovodi u pitanje kolateralnu štetu koju su napadi izazvali.
„Zapanjujući je broj slučajeva u kojima su kao mete bile označene pogrešne osobe. I tek nakon nekoliko meseci ili godina kasnije iznenada shvatite da ste sve to vreme mislili da lovite neku izuzetno značajnu metu, a ispostavi se da je to sve vreme bio telefon majke te osobe“, kaže izvor za „Intersept“ i dodaje da su ubistva dronovima „bazirana na nepouzdanim informacijama“.
This is what the terror watchlist looks like at drone operators' terminals: https://t.co/YDC3ddcdW0 pic.twitter.com/EJkPuq4Gir
— jeremy scahill (@jeremyscahill) October 15, 2015
Podaci se najčešće prikupljaju „presretanjem telefonske i kompjuterske komunikacije“, gde su mobilni telefoni i mejlovi „osnovno oruđe koje vojska koristi da pronađe, fiksira i dokrajči svoje mete. Prema ovom uzbunjivaču, te metode „zahtevaju visok nivo oslanjanja na tehnologiju koju koristite“.
„Pogrešne informacije su dovele do smrti nevinih ljudi, uključujući američke državljane, u napadima dronova“, navodi se u izveštaju.