Odavši priznanje svima koji su uključeni u prijem i tranzit izbeglica i migranata, koji i dalje u velikom broju već gotovo mesec dana pristižu u Hrvatsku, naglasila je da se država aktivno uključila u rešavanje izbegličke krize.
„Hrvatska učestvuje u rešavanju tog problema u pregovorima između Evropske unije i Turske, pa i u razgovorima o rešavanju barem jednog dela celog problema, a to je pitanje sukoba, odnosno rata, u Siriji, gde nije dovoljna sama EU, već bi u tome trebalo svi da učestvuju“, navela je Pusićeva.
Pozvavši se na plan od deset tačaka za evropski odgovor u vezi s politikom prema izbeglicama nemačkog ministra spoljnih poslova Frank-Valtera Štajnmajera i ministra privrede Zigmara Gabrijela, ocenila je da je izbeglička kriza prelomni trenutak u kojem Evropa odlučuje o sebi — hoće li biti zemlja žičanih ograda i zidova, ili razumni kontinent saradnje koji će političkim načinima rešiti pitanje sukoba, prenosi Hina.
„Ako treba braniti evropsku granicu, zna se gde se ona brani. Hrvatska je poslala svoj policijski brod i posadu na granicu između Grčke i Turske. To je šengenska i evropska granica. Ako neko hoće da brani evropsku granicu, neka je tamo brani, a ne između članica EU“, poručila je Pusićeva.
Prema njenim rečima, Mađarska već dugo preti zatvaranjem granice, dok istovremeno propušta izbeglice preko svog područja, što je „vrlo neobičan pristup“.
Pusićeva smatra da će stvarno biti potrebno da Evropa pomogne, pored tranzitnih zemalja poput Hrvatske, Nemačkoj, koja je zauzela hrabar stav kada se razgovaralo o kvotama.