Revolucijom 5. oktobra i kasnijom pobedom DOS-a i na republičkim parlamentarnim izborima, nove vlasti usmerile su Srbiju na kurs Evropske unije. Posle 15 godina država je pred otvaranjem prvih pregovaračkih poglavlja sa EU. Za 15 godina mnogo toga je promenjeno na političkoj sceni Srbije, a i u odnosu EU prema Srbiji. Čini se da je sa brojem godina od revolucije rastao broj uslova koje je EU ispostavljala. Bio ili ne bio najnoviji uslov, priznanje takozvanog Kosova je najaktuelniji korak ka konstantno pomerenom cilju.
Predstavnike stranaka koje su tada bile glavni protagonisti evrointegracija Srbije pitamo da li i danas isto misle, da li se može reći da se na neki način osećaju iznevereno od evropskih partnera i šta bi uradili da su danas vlast.
Kosovo uslov od 2007?
Nekadašnji ministar, potom premijer Srbije, a danas lider Nove stranke Zoran Živković smatra da ne postoji nikakvo pomeranje od strane EU, niti da su ciljevi sada veći nego što su bili 2007. Živković tvrdi da u prvim godinama vlasti DOS-a nezavisnost Kosova nije bila uslov za evrointegracije i da to čak nije bilo ni usputna tema razgovora.
„Naredne vlasti su zbog svog autizma, manekenstva, ili naprosto neiskrenosti ušle u razne lažne priče i operetske predstave o tome da je sve završeno, da je i Kosovo i Srbija, da je i manje od nezavisnosti i više od autonomije, da ćemo mi to sve da sredimo, da je Briselski sporazum fenomenalan… To sve nije bilo tačno“, jasan je Živković. Od 2007. do današnjeg dana nezavisnost Kosova je apsolutni uslov daljih evrointegracija Srbije i to je, dodaje Živković, svako ko se iole razume u politiku, makar da je prati preko novina a kamoli da u njoj učestvuje, znao.
„Još 2008. sam rekao da to može samo da čudi nekog ko je glup ili ko je zao. Ne vidim glupe ljude među vodećim srpskim političarima, to znači da su mahom zli“, kategoričan je Živković.
Generalno, ističe on, nezavisnost Kosova naravno nije ništa čemu bi bilo ko trebalo da se raduje u Srbiji ali to je sada nepromenjiva stvar.
Na pitanje kako bi postupio danas da je premijer, Živković kaže kako smatra da su građani Srbije pametniji od aktuelnog rukovodstva, a da ti građani na ispitivanjima javnog mnjenja stalno govore da im je budućnost u EU.
„Mislim da shodno tom opredeljenju građana, većinskom, treba nastaviti sa evrointegracijama. Naravno, paralelno s tim štititi maksimalno sve srpske pojedinačne i nacionalne i državne interese na teritorij Kosova“, zaključuje.
Portparol Liberalno demokratske partije Jovan Najdenov napominje da se LDP od osnivanja zalaže za evropsku politiku i da takvu politiku želi da sprovodi u Srbiji. Apsolutno ne smatramo da su naši evropski partneri, ističe Najdenov, na bilo koji način izneverili evropske nade naše zemlje.
„Naprotiv, smatramo da je to što se pominje u medijima vezano za poglavlje 35 i za postavljanje priznavanja Kosova kao uslova za ulazak u EU besmislica koju do sada nismo čuli ni od jednog zvaničnika EU ili bilo koje evropske države“, tvrdi Najdenov i dodaje da LDP smatra da Srbija treba i mora da ostane na svom evropskom putu i da Srbiji nije ispostavljen nijedan dodatni uslov u odnosu na ono što je do sada bilo ispostavljeno iz Brisela.
DS: Podržavamo Vladu
Potpredsednica Demokratske stranke, nekadašnjeg stožera DOS-a, Gordana Čomić, kaže za Sputnjik da ne postoji način da DS odustane od toga da je Srbiji mesto u EU, da je to, kako kaže, mesto po našoj tradiciji, kulturi i jedina prava budućnost u Srbiji za generacije koje dolaze. Bez obzira na sve teškoće.
„Mi smo privrženi normalizaciji, mi verujemo da je zajednički život Albanaca i Srba moguć, a potpuno znamo koliko je teško i zbog toga dajemo podršku Vladi Republike Srbije“, konstatuje Čomić.
Na pitanje kako bi postupila da je na mestu premijera ili pregovarača, Čomićeva kaže da bi sagovornike iz Prištine pitala da li veruju da je moguć zajednički život i zajednički razvoj Albanaca i Srba.
„Ako ne verujete, onda nismo u dobrom dijalogu. Ako tvrdite da to radite samo zbog evropskih integracija onda imamo nesporazum, banalan ali dubok. Mislim daje to zajednički inters i Albanac i Srba — stabilnost, mir i razvoj“, zaključuje Čomićeva.
Na slično pitanje Konstantin Samofalov, portparol Tadićeve Socijaldemokratske partije tvrdi da njegova partija uopšte ne bi došla u sadašnju situaciju. Proces evropskih integracija je, prema njegovom mišljenju, usporen posle 2012. godine.
„Ovi uslovi su danas naša realnost ali su isto tako i rezultat pregovaračkih kapaciteta ove vlade. Što se tiče SDS-a, članstvo u EU je naš prioritet, svih ovih godina, mi se zalažemo za evropski put Srbije, od njega nikada nismo odustajali“, ističe Samofalov.