Novinar Met li je tokom konferencije za medije naveo da se u izveštaju Saveta za bezbednost Holandije niko ne navodi kao krivac, kao i da nije precizirano ko je odgovoran za katastrofu. Bez obzira na to, Met Toner je izjavio da izveštaj potvrđuje pretpostavku Stejt departmenta SAD.
„Kako on može da ih potvrđuje ako u njemu nije navedeno ko je zapravo ispalio raketu?“, pitao je Met Li.
„Tamo je rečeno da je avion oboren raketom kompleksa ’buk’, koja je ispaljena s teritorije pod kontrolom separatista na istoku Ukrajine. Govorili smo o tome od samog početka“, odgovorio je na pitanje predstavnik Stejt departmenta SAD.
Televizijski kanal Raša tudej proverio je tekst izveštaja kako bi utvrdio da li u njemu ima reči o ovom pitanju. Savet za bezbednost Holandije izjavio je da nije ovlašćen da utvrđuje odakle je ispaljena raketa, a samim tim ni ko je ispalio.
„Rejon s kog je mogla da poleti raketa serije 9M38 s bojevom glavom 9N314M, karakterističnom za protivvazdušni kompleks ’buk’, nalazi se na istoku Ukrajine. Površina oblasti je oko 320 kvadratnih kilometara. Za određivanje mesta ispaljivanja neophodna je dalja kriminalistička ekspertiza. Takav rad prevazilazi okvire ovlašćenja Saveta za bezbednost Holandije“, piše u tekstu izveštaja.
Bivši američki diplomata Džejms Džatras skeptičan je prema izjavama Vašingtona i postavlja pitanje zbog čega SAD nisu objavile bilo kakvu informaciju tim povodom.
„Američki zvaničnici počeli su da istupaju s ovakvim izjavama odmah posle rušenja aviona. Ipak, ostaje otvoreno pitanje: ako američke vlasti imaju dokaze, ako imaju neophodne informacije, zbog čega ih ne objave? Zbog čega ne dokažu da su u pravu? Čitajući izveštaj, video sam mnoštvo pozivanja na podatke iz crne kutije i iz čitača parametara leta. Ali zbog čega nisu dostavljeni osnovni podaci, dešifrovani razgovori? Njih bi mogli da analiziraju nezavisni eksperti“, rekao je Džatras.