„Nažalost, stranice izveštaja koji je danas objavljen sadrže informacije o narušavanju prava religioznih manjina u zemljama kao što su Burma, Iran, Pakistan, Rusija, Saudijska Arabija i mnoge druge“, rekao je državni sekretar Džon Keri, komentarišući dokument.
U preambuli odeljka o Rusiji napominje se da su u zemlji kao tradicionalne religije priznati hrišćanstvo, islam, judaizam i budizam, uz priznavanje „posebne uloge Ruske pravoslavne crkve“ koja je, kako se navodi u dokumentu, privilegovana u poređenju s ostalim religioznim grupama.
„Vlada u celini nije zabranjivala (2014. godine) delatnost ustanovljenih judeo-hrišćanskih religioznih grupa, ali je uvodila zabrane koje ograničavaju delatnost religioznih manjina. Akcije Vlade uključuju hapšenje i zadržavanje članova religioznih manjina… Policija je sprovodila racije prema grupama u privatnim kućama, mestima bogosluženja, konfiskujući reliogiozne publikacije i svojinu“, navedeno je u dokumentu.
Pored toga, kako se tvrdi u izveštaju, koristeći antiekstremističko zakonodavstvo, vlasti Rusije su odbijale registraciju takvih grupa, ograničavale su im mogućnost da kupe zemljište i zdanja za bogosluženje i nisu vraćale imovinu konfiskovanu još u sovjetskom periodu.
Situacija s antisemitizmom u zemlji, po mišljenju Stejt departmenta, takođe izaziva zabrinutost.
„Iako lideri jevrejskih zajednica ne govore o zvaničnim aktima antisemitizma na federalnom nivou, povećan je broj izveštaja tokom godine o slučajevima antisemitizma na nivou lokalnih vlasti, a povećan je i broj antisemitskih publikacija u državnim medijima… Marševi nacionalista su praćeni antisemitskim sloganima, povećan je broj antisemitskih izjava među političarima, u vodećim medijima i na socijalnim mrežama. Porastao je broj slučajeva vandalizma u sinagogama, u džamijama i na grobljima“, navedeno je u izveštaju.
Dokument prate primeri narušavanja religiozne slobode, uz ukazivanje naziva organizacija, vremena i mesta opisanih događaja i učesnika.
SAD tradicionalno kritikuju Rusiju u svojim izveštajima o religioznoj slobodi. Ministarstvo inostranih poslova Rusije, komentarišući ove dokumente, nazvalo ih je tendencioznim i dodalo da sadrže jedan te isti spisak zamerki.