Crnogorski aktivisti međunarodnog pokreta „Ne u rat, ne u NATO“ pozvali su sve koji nisu ravnodušni da se pridruže akciji protesta i jasno izraze svoj stav o politici pridruživanja Severnoatlantskoj alijansi, protiv čega je, prema statistici, više od polovine crnogorskih građana.
Događaje je za „Rusku reč“ prokomentarisao i zamenik predsednika Državne dume Rusije Sergej Železnjak, koji je, između ostalog, rekao:
„U nastaloj situaciji, poseta rukovodstva NATO-a i propagandistička kampanja oko mogućeg poziva u Alijansu samo doliva ulje na vatru socijalno-političkog konflikta koji se raspiruje u Crnoj Gori. Samo logikom blokovske ekspanzije mogu se objasniti napori koje NATO ulaže u vrbovanje male balkanske države, dok sa druge strane ignoriše naše predloge da sarađujemo u borbi protiv stvarne opasnosti koju predstavlja teroristička organizacija Islamska država. Koliko su teške i tragične posledice eksperimenata vezanih za stvaranje protektorata NATO-a — dobro je poznato i u Crnoj Gori, i na čitavom postjugoslovenskom prostoru, i na Bliskom istoku, i u Severnoj Africi, i u Gruziji, i u Ukrajini“.
Zbog toga nije slučajno što se u Crnoj Gori članstvu u NATO-u dosledno protive i većina parlamentarne opozicije, i Srpska pravoslavna crkva, i mnogobrojne društvene organizacije, i mediji. Tako nešto ne bi bilo moguće kada građani Crne Gore ne bi podržavali te napore. Čak ni glasanjem za Rezoluciju o podršci integraciji u NATO, usvojenu 17. septembra, nije obezbeđena dvotrećinska većina, koliko je neophodno lobistima NATO-a za parlamentarnu proceduru faktičkog ulaska u Alijansu. To je u suštini fijasko politike koja je godinama vođena u pravcu uvlačenja zemlje u NATO, smatra ruski parlamentarac.
Ministar inostranih poslova Crne Gore Igor Lukšić izjavio je da Podgorica sa optimizmom gleda na mogućnost dobijanja poziva za članstvo u NATO početkom decembra.
„Mislim da pozitivna poruka znači da treba da nastavimo da radimo što jače možemo i sa optimizmom iščekujemo odluku Alijanse u decembru“, kazao je Lukšić za Rojters.