Najnovijim haštagom srpski tviteraši su započeli svoju „digitalnu borbu“ protiv kosovskog članstva. Oni, uz niz fotografija porušenih manastira, crkava, srpskih grobalja, ističu razloge zašto Kosovo ne bi trebalo da bude član Uneska, piše portal kossev.info
Tako jedan od korisnika, uz sada već istorijsku fotografiju na kojoj tokom martovskog nasilja 2004. na Kosovu i Metohiji jedan od Albanaca ruši krst sa srpske crkve, pita:
„Odličan CV sa preporukom za članstvo u Unesko?!“.
These photos are enough reason to say #NoKosovoUnesco pic.twitter.com/ElNRjlubhT
— Igor Simić (@IgorSimicKM) October 13, 2015
Jedna od korisnica ove društvene mreže, takođe uz fotografiju porušene srpske crkve, navodi: „Srpska crkva nakon što su Albanci ’poveli računa o njoj‘. Unesko bi trebalo da bude svestan ovoga“.
Excellent CV, with a recommendation for admission to membership of @UNESCO?! #NoKosovoUnesco pic.twitter.com/iE4nCy3W6w
— Aleksandar Zobenica (@AZobenica) October 12, 2015
A jedan od tviteraša uputio je svoj tvit i kosovskoj ambasadorki u Americi Vljori Čitaku, Unesku i američkom i francuskom Unesku, a ponovo uz fotografije zapaljenog konaka manastira, uništene kapele i groblja u južnom delu Mitrovice, te manastira ograđenog bodljikavom žicom — „Ovo je vaša pobeda? Svako razuman bi glasao protiv Kosova u Unesku“.
This is your victory? @vloracitaku @UnescoUSA @France_Unesco @unesco Any sane mind would vote #NoKosovoUnesco pic.twitter.com/mtNfFn8qjI
— Milan Leon (@milan_maximo) October 12, 2015
Ovo je i jedina inicijativa na društvenim mrežama protiv članstva Kosova u organizaciju Ujedinjenih nacija, a uz kontrakampanju srpskih zvaničnika, koja je u javnosti manje vidljiva i koju su obeležila zvanično dva pisma — srpskog državnog vrha i Srpske pravoslavne crkve protiv ovog članstva.
Jedno — koje je uputio premijer Srbije Aleksandar Vučić, dan pred odluku Izvršnog saveta o zahtevu članstva Kosova i drugo — pismo srpskog patrijarha, dva meseca nakon što je Kosovo i podnelo zahtev za članstvo u Unesku. Pismo je uputio i Institut za srpsku kulturu iz Leposavića, piše portal „KosSev“.