Poreske povlastice i administrativne olakšice koje predviđa status slobodne luke će povećati konkurentnost ruskog Primorskog kraja, čiji je Vladivostok administrativni centar.
Vladivostok je imao „porto franko“ status još u ruskoj imperiji, zato se može reći da se luci vraća njen istorijski status.
Površina slobodne zone (koja uključuje i luku u gradu Nahodki) iznosi oko 30 hiljada kvadratnih kilometara. Na njenoj teritoriji živi oko milion i po stanovnika.
Rezidentima Slobodne luke Rusija nudi besplatnu putnu i inženjersku infrastrukturu, kao i različite povlastice, poput nulte stope poreza na dobit tokom pet godina i ubrzanog postupka povratka PDV izvoznicima. Uz to ide i bescarinski režim za uvoz, izvoz i čuvanje robe, kao i osmodnevne vize koje se dobijaju odmah na graničnom prelazu.
Po ugledu na Aziju
Šef ruskog Ministarstva za razvoj Dalekog istoka Aleksandar Galuška kaže da je Rusija iskoristila najbolja iskustva azijskih zemalja i da su potencijalni rezidenti već pripremili sedam projekata čija je ukupna vrednost oko milijardu dolara.
Tokom Istočnog ekonomskog foruma koji je održan u Vladivostoku u septembru, zamenik predsednika Državnog saveta Kine Van Jen rekao je da će vlada ohrabriti domaće preduzetnike da učestvuju u tom projektu.
„Za Rusiju je razvoj Dalekog istoka jedan od prioriteta. Taj sistematski projekat pruža nove mogućnosti za kineske biznismene. Peking je spreman da ulaže u Slobodnu luku i teritorije ubrzanog razvoja u Primorskom kraju“, rekao je Van Jen.
Ekonomista Vladislav Ginjko za Sputnjik kaže da projekat Slobodna luka Vladivostok pokazuje da su svi pokušaji da se Rusija izoluje propali i da Rusija aktivno razvija saradnju na istočnom pravcu.
„Sve procedure u okviru slobodne luke su maksimalno transparentne, zahtev se razmatra u roku do 15 dana. Osim toga, Rusija ima povoljniji poreski sistem u odnosu na zapadne zemlje. Slobodna luka poseduje ogroman razvojni potencijal, stoga očekujemo da će se BDP Primorskog kraja povećati najmanje za 10 odsto“, kaže Ginjko Sergej Hestanov, savetnik u brokerskoj kući „Otkritije“ (Otkriće), kaže da će stvaranje slobodne luke pozitivno uticati na zaposlenost u ovom udaljenom ruskom regionu.
„Mnoga preduzeća koja su funkcionisala u sovjetsko doba tokom ’90-ih su zatvorena ili su drastično smanjila proizvodnju. U tom smislu, stvaranje novih radnih mesta je prvi zadatak, koji je možda važniji od punjenja lokalnog budžeta. Projekat je izuzetno ambiciozan i ukoliko bude čak i delimično uspešan, podsticaće razvoj Dalekog istoka“, objašnjava Hestanov.
Krajem prošle godine predsednik Rusije Vladimir Putin predložio je da se Vladivostoku dodeli status Slobodne luke. Ali to je samo početak projekta za razvoj Dalekog istoka. U doglednoj budućnosti, ruska Vlada će razmotriti nacrt zakona, prema kom će sve dalekoistočne luke dobiti „porto franko“ status.