Zaustavite nove projekte, nema više kompenzacionog plaćanja za imovinu, otkažite sve promocije i sastanke i čak prestanite da kupujete automobile, nameštaj i druge stvari… Zvuči kao da je zavladala panika, ali prema navodima „Gardijana“ ovo je sadržaj tajne direktive kralja Salmana upućene ministru finansija, sa naznakom „tajno i urgentno“ od 28. septembra 2015.
Who ever thought one day Saudi Arabia would issue bonds to sustain their economy, diversification has truly gone bad.
— يوسف الذوادي (@YousifAlThawadi) September 28, 2015
Javne finansije kraljevine trpele su ove godine zbog drastičnog pada cena nafte, od koje u najvećoj meri zavisi saudijska ekonomija. Prema podacima iz 2014. godine, 12 odsto Saudijaca radi u javnom sektoru.
„Fiskalna disciplina je labava“, kaže za „Gardijan“ Stefan Hertog, profesor na Londonskoj školi ekonomije. „Tokom plodonosnih godina stekao se utisak da novca ima na pretek i da nikada neće nestati. Zato je došlo do prekomernih troškova u nacionalnim budžetima od 2000. godine naovamo, u proseku po 15 odsto više od planiranog, i zato se sada šalje poruka da više neće tako da rade“.
An oil Baron on #radio4 "as soon as we invent a proper battery, the oil industry is over"….Saudi will return to a goat economy. Good 👏
— OWDBUM™ (@owdbum) September 29, 2015
Više od 90 odsto prihoda Saudijske Arabije zavisno je od nafte, a sa cenama koje su prošle godine pale za više od 50 odsto, vlada pokušava da se izbori sa finansijskim pritiskom. Drugi faktori koji doprinose slabljenju saudijske ekonomije uključuju rat Jemenu, kao i povećanu domaću potrošnju.
Prema MMF-u, očekuje se da će pustinjsko kraljevstvo ovu godinu završiti sa deficitom u budžetu od 20 odsto BDP-a. Takođe se navode očekivanja da će ekonomski rast Saudijske Arabije biti sporiji u narednih nekoliko godina, jer je vlada primorana da smanji potrošnju.
IMF: Est. Saudi Arabia debt-to-GDP may rise from <2% in 2014 to 33% in 2020, as oil accounts for 90% of its revenue. pic.twitter.com/pGh6rPoDQr
— Mark Constantine (@vexmark) October 8, 2015
Prema nedavnim navodima agencije „Blumberg“, vlada u Rijadu je sa globalnih tržišta izvukla ne manje od 70 milijardi dolara. Takođe, očekuje se da će u skoroj budućnosti najveća arapska ekonomija za 10 procenata smanjiti izdavanja za investicije, koje su procenjene na 102 milijarde dolara.