„Trenutno ne razmatramo uvođenje takvih zona“, rekao je on na pitanje novinara da prokomentariše nedavne izjave kandidatkinje za predsednika SAD Hilari Klinton da takve zone nije moguće formirati bez učešća Rusije.
Pristalicama formiranja zone zabrane letenja Ernest je posavetovao da prvenstveno odgovore na pitanje: „Gde je to uopšte moguće uraditi?“.
„Pojedine zemlje, uključujući Tursku, predlagali su uvođenje takvih zona na severu i severoistoku Sirije, dok drugi predlažu uvođenje zabrane na zapadu gde se trenutno odvijaju kopnene borbe Asadove vojske sa borcima opozicije“, rekao je on.
Ernest je istakao da je pitanje formiranje zone zabrane letenja u blizini Damska i Idliba predstavlja direktnu pretnju konfrontacije sa ruskom vojskom. On je naglasio da bi ovaj korak zahtevao korišćenje ozbiljnih resursa, uključujući veliki broj aviona, tehnike i radnika koji bi bili spremni da reaguju u hitnim slučajevima.
Pored toga, dodao je on, Ministarstvo odbrane SAD upozorilo je da Sirija u svom posedu ima moderne sisteme odbrane. „Formiranje zone zabrane letenja bi najverovatnije dovelo i do okršaja sa takvim sistemima“, zaključio je Ernest.
Rusija je od 30. Septembra započela operaciju borbe protiv Islamske države na teritoriji Sirije, a u napadima se koriste avijacija i krstareće rakete. Rusija se na takav korak odlučila nakon molbe predsednika Bašara el Asada da Rusija pomogne Siriji u borbi protiv terorista.