U okviru Transpacifičkog partnerstva biće obrazovana zona slobodne trgovine u Azijsko-pacifičkom regionu. Tihookeanske zemlje ostvaruju 40 odsto svetske ekonomije i trećinu svetske trgovine. Učesnici sporazuma su SAD, Kanada, Meksiko, Peru, Čile, Malezija, Bruneji, Singapur, Vijetnam, kao i Australija i Novi Zeland.
„Pošto više od 95 odsto naših potencijalnih klijenata živi izvan naših granica, ne možemo da dozvolimo da zemlje poput Kine pišu pravila globalne ekonomije. Mi treba da pišemo ta pravila, otvarajući nova tržišta za američke proizvode i uspostavljajući visoke standarde za zaštitu radnika i očuvanje životne sredine. To će omogućiti sporazum koji je postignut danas u Atlanti“, izjavio je Obama.
Predsednik SAD je takođe izrazio uverenje da će sporazum štititi radna mesta u SAD i životnu sredinu „više nego bilo koji drugi sporazum u istoriji“. Obama je takođe odgovorio na kritike sporazuma upućene zbog tajnovitosti, obećavši da će dokument podneti javnosti na uvid. „Kada učesnici razgovora završe rad nad tekstom partnerstva, kongres i američki narod imaće nekoliko meseci da pročitaju svako slovo pre nego što ga ja potpišem“, obećao je Obama.