Devetnaest članica Evropske unije zatražilo je izuzetke od uzgajanja genetski modifikovanih useva za celu svoju teritoriju ili za njen deo, saopštila je Evropska komisija.
Pravilom komisije, usvojenim u martu, dozvoljeno je da se 28 članica uzdrži od uzgajanja GMO useva, čak i ako je uzgajanje specifičnog GMO soja već odobreno u okviru zajednice. Iako su GMO proizvodi označeni kao bezbedni od strane Evropske komisije za bezbednost hrane i poseduju dozvolu za upotrebu i uzgajanje u EU, države su dobile rok da se do 3. oktobra odluče za opciju „izuzetka“.
Portparol komisije Enriko Brivio izjavio je da je 19 zemalja odbilo da uzgaja Monsanto GM kukuruz MON 810. Do sada su to bili jedini GMO usevi iz Španije i Portugalije koji su komercijalno uzgajani u EU.
Belgija i Velika Britanija tražile su primenu mehanizma „izuzetka“ samo na delu njihovih teritorija, dok je Nemačka zatražila delimičan izuzetak, nadajući se da će se nastaviti GMO istraživanja.
Potpuni zahtev izuzetka tražile su Austrija, Bugarska, Hrvatska, Kipar, Danska, Francuska, Grčka, Mađarska, Italija, Letonija, Litvanija, Luksemburg, Malta, Holandija, Poljska i Slovenija.
Zemlje „izuzetka“ de fakto traže da se biotehnološka preduzeća suzdrže od prodaje GMO semena. Brivio kaže da se zahtevi saopštavaju kompanijama koje imaju mesec dana da odgovore.
Odluka će uticati na velike proizvođače GMO, uključujući „Monsanto“, „Du Pont Pionir“ i „Dov hemikal“ — sve proizvođače herbicidnog kukuruza koji su već podneli zahteve za uzgoj genetski modifikovanih biljaka.
Potencijalna upotreba GMO u Evropi bila je predmet široke rasprave, pošto ekolozi tvrde da će oštetiti biodiverzitet.
„Grinpis“ je saopštio da osuda GMO proizvoda koja raste širom EU leži u nepoverenju prema EU.
„Oni ne veruju u procene bezbednosti EU i sa pravom preduzimaju akcije da zaštite svoju poljoprivredu i prehrambenu industriju“, izjavila je članica grupe aktivista Franciska Ahterberg.