Prema njegovim rečima, postoje situacije kada se dve sile slažu oko najtežih globalnih problema, kao i iranskog pitanja koje se smatralo gotovo nerešivim, ali i situacije kada dogovora nema.
„S vremena na vreme naši partneri nisu spremni za razgovore, a bez njih je nemoguće da se postigne konsenzus, kao kada su u pitanju planovi SAD o postavljanju raketnih štitova“, istakao je on.
Ruski diplomata je podsetio da je od 2007. godine ruski predsednik Vladimir Putin o tome više puta razgovarao sa tadašnjim predsednikom SAD Džordžom Bušom i da mu je predlagao različite opcije zajedničkog delovanja na stvaranju sistema protivraketne odbrane.
„Rečeno nam je da su spremni za zajednički rad“, rekao je Lavrov i dodao da se na kraju sve završilo tako što su Amerikanci imali sopstveni plan.
„A onda su nam rekli da ne treba da se brinemo zbog plana i predložili su saradnju baziranu na njihovom planu. Drugim rečima, to je više kao ultimatum“, rekao je Lavrov.
Rezultat svega toga je, kako je rekao, nedostatak saradnje.
„To se nije desilo, ne zbog toga što mi nismo želeli, već zato što Amerika nije pokazala nikakvu spremnost za dogovor koji bi bio u interesu obeju strana, već je insistirala da se njihov plan sledi bez izuzetka“, istakao je on.
Odgovarajući na pitanje da li je Rusija zadovoljna ishodom pregovora oko nosača helikoptera tipa „mistral“, ruski šef diplomatije je odgovorio da jeste jer je Moskva, posle propasti dogovora, dobila novac u ime naknade i da „nema ljutnji“.
„Mi smo zadovoljni kako je sve rešeno. Nemamo nikakvih skrivenih motiva“, rekao je Lavrov, dodajući da je Rusija tražila svoj novac nazad i da ga je dobila.