Pilc navodi da je NSA uz pomoć nemačke obaveštajne službe BND i teleoperatera „Dojče telekom“, od 2005. do 2008. testirala akciju prisluškivanja telefonskih razgovora u okviru tajne operacije „Eikonal“ i da su proveravani i razgovori vođeni iz Slovenije, Hrvatske, Srbije i BiH.
Cilj operacije bio je analiziranje i filtriranje sadržaja telefonskih razgovora civilnog stanovništva zbog opasnosti od terorizma, objasnio je Pilc u emisiji slovenačke televizijske stanice POP-TV i pokazao i tzv. „žutu listu“ do koje je došao svojim kanalima, a navodni je dokaz da su prisluškivani i obični građani.
Na „žutu listu“ — spisak koji je 2005. godine sastavila NSA — bilo je stavljeno 256 telefonskih linija predviđenih za prisluškivanje.
Pilc je dodao da su se, između ostalih, pratile i tri telefonske linije iz Slovenije prema inostranstvu, ali i međunarodni telefonski pozivi iz Hrvatske, Srbije i BiH.
Autori emisije na slovenačkoj televiziji tvrde da će „žuta lista“ podići mnogo prašine u regionu, pa i u Hrvatskoj gde su u operaciji „Eikonal“ praćene četiri međunarodne telefonske linije — iz Zagreba do Roterdama, Stokholma, Kiste (Švedska) i Brisela.
Amerikancima su za prisluškivanje nezanimljive u Evropi bile jedino Estonija, Litvanija i Malta, tvrdi Pilc i navodi da su svi razgovori praćeni u Evropi analizirani i filtrirani radi traženja obaveštajnih podataka, traženjem karakterističnih reči puput „terorizam“, „bomba“…
Navodno su američkim obaveštajcima bili interesantni i lični podaci nekih ljudi, njihovi telefonski, bankovni i poreski brojevi. Amerikance je, prema rečima austrijskog zastupnika Zelenih, zanimalo da ustanove koliko podataka o civilnom stanovništvu u operaciji mogu obuhvatiti i šta se iz tih podataka dâ zaključiti o potencijalnim terorističkim pretnjama.
Telefonski razgovori su, uz pomoć Nemaca, preusmeravani u Frankfurt, gde su kopirani, potom slati u Pulah, gde je sedište BND, da bi na kraju završavali u Ajblingu, gde su ljudi iz američke agencije sve pozive analizirali, tvrde autori emisije.
U Telekomu Slovenije su u svom komentaru naveli da im operacija o kojoj je govorio Pilc nije poznata, ali da svojim klijentima ni inače ne mogu da garantuju tajnost razgovora u međunarodnom saobraćaju. Jedan bivši pripadnik slovenačke obaveštajne zajednice, iz vremena kad se operacija „Eikonal“ odvijala, rekao je da za nju nikada nije čuo, ali da ga otkrića o prisluškivanju nisu iznenadila.