Pozivajući se na portal „Dubrovnik.net“, „Indeks“ navodi da je vest o dolasku policajaca nezvanična i da niko nije želeo da je potvrdi.
Takođe prema nezvaničnim informacijama, nekoliko hiljada izbeglica trenutno se nalazi u Albaniji, i njihova je namera da preko Crne Gore i Hrvatske dođu do razvijenijih evropskih zemalja, u prvom redu Nemačke.
„Indeks“ prenosi izjavu ministarke rada i socijalne zaštite Crne Gore Zorice Kovačević da je 1.000 šatora, 20–ak auto–prevoznika i 600 ljudi spremno za prihvat, evidentiranje i transport izbeglica do granice sa Hrvatskom.
„Prvi kamp trebalo bi da nikne u mestu Krenza, u blizini prelaza Božaj. Spremamo se za prihvat do 2.000 ljudi“, kazala je ona.
Poslednjih dana bilo je dosta polemike o tome da li je južna granica nova ruta preko koje će izbeglice da ulaze u Hrvatsku. Vlasti te zemlje su nekoliko puta ponovile da izbeglice neće biti puštene da uđu na teritoriju Hrvatske, navodi „Indeks“.
„Dubrovački dnevnik“, takođe nezvanično, saznaje da je ispražnjena i kasarna u Pločama, da se čisti i da se u nju unose ležajevi.
Kako navodi taj portal kasarna se priprema za smeštaj specijalne policije i ona bi trebalo da bude baza za čuvanje granice na Prevlaci, ali i granice sa Bosnom i Hercegovinom. Ona je lokacijski idealna, jer je dovoljno udaljena od Dubrovnika. U tom gradu još traje turistička sezona, zbog čega se smatra da prisustvo interventne policije nije baš najbolji prizor za goste.
MUP je saopštio da podaci o raspoređivanju policije u okolini Dubrovnika nisu dostupni javnosti.
„U skladu sa Uputstvom o načinu dnevnog raspoređivanja policijskih službenika i vođenju registra službenih poslova, podaci o raspoređivanju policijskih službenika nisu javno objavljivi podaci, te vam iz navedenog razloga ne možemo odgovoriti na vaše upite“, odgovorio je zvaničnici MUP–a „Indeksu“.