Vojni ekspert i glavni urednik lista „Arsenal otadžbine“ Viktor Murahovski smatra da će avijacija, pre svega, gađati komunikacionu infrastrukturu militanata.
„Naravno, glavni ciljevi su prekid komunikacija i snabdevanja terorista. Naoružanje i hranu oni dobijaju, ne iz pustinje, već iz susednih država. Jasno je da se bez hrane, municije i goriva ne može dugo ratovati“, ubeđen je ekspert.
Po mišljenju eksperta, glavni udari avijacije će biti izvedeni u provinciji Idlib, gde se pod kontrolom ID nalaze Palmira i lokalni aerodrom.
„Verovatno je da će glavni zadatak biti potpuno čišćenje grada od militanata“, smatra Murahovski.
Naravno, grad treba da oslobodi sirijska vojska, dok ruska avijacija treba da bude „metla“ koja čisti militante sa njihovih pozicija. Tako se rešavaju dva zadatka. Oslobađa se svetski istorijski spomenik, što će na Zapadu verovatno biti blagonaklono prihvaćeno, a pod kontrolu vladinih snaga se vraća aerodrom koji se kasnije može koristiti za potrebe Ratnog vazduhoplovstva Sirije.
Po mišljenju Murahovskog, ruska vojna operacija u Siriji će maksimalno trajati nekoliko meseci. Rusija će se ograničiti na korišćenje grupe aviona koja se već nalazi u Siriji i neće slati dodatne snage.
O kopnenoj operaciji ruskih Oružanih snaga ne može biti reči, smatra ekspert. Jedinice će biti upotrebljene za zaštitu vazdušne baze u Latakiji i baze Ratnog vazduhoplovstva u Tartusu.
Tehničku podršku avijaciji će pružiti bataljon za aerodromsko-tehničku podršku koji je prebačen u Siriju. Za zaštitu aerodroma zadužena je bataljonska taktička grupa, ojačana tenkovima i artiljerijom.
Murahovski je naveo tipove aviona koji se sada nalaze u vazdušnoj bazi. U Latakiji najviše ima Su–25SM za neposrednu podršku iz vazduha.
„Avion je dobro oklopljen. Kako je pokazalo iskustvo iz rata 2008. godine on je veoma žilav. On leti na malim visinama i utvrđuje mete napada“, ističe Murahovski.
Na bazi su primećeni i frontalni bombarderi Su-24M. Ovaj avion je veoma brz i stabilan prilikom letova na malim visinama i može da podnese veliki teret borbe.
U Latakiju su prebačeni i najnoviji višefunkcionalni lovci–bombarderi Su-34.
Ako se govori o teškim lovcima Su-30SM, koji su takođe primećeni u Latakiji, oni su, prema rečima Murahovskog, pre svega potrebni za vazdušno obezbeđenje avio–baze. Međutim, ti avioni takođe mogu da „rade na zemlji“ uz korišćenje visokoprecizne municije.
Borbeni i transportno–desantni helikopteri su predviđeni, pre svega, za zaštitu avio–baze, kao i za spasilačke operacije u slučaju da bude bila potrebna evakuacija pilota.
Govoreći o primeni avijacije u Siriji Murahovski je primetio da je jedan od najkompleksnijih zadataka aviona bombardovanje u urbanim sredinama.
„Takvi zadaci traže jasno uspostavljanje saradnje i najveći nivo koordinacije rukovodioca avijacionih jedinica“, zaključuje Murahovski.