„Savet Federacije jednoglasno je podržao molbu predsednika. 162 glasa ’za‘, bez uzdržanih i ’protiv‘“, rekao je Ivanov novinarima.
Šef administracije ruskog predsednika Sergej Ivanov je saopštio da se predsednik Sirije Bašar Asad obratio Vladimiru Putinu s molbom za vojnu pomoć.Predsednik Rusije Vladimir Putin podneo je gornjem domu ruskog parlamenta pitanje o saglasnosti za korišćenje Vojske Rusije u inostranstvu. Savet Federacije je izdao odgovarajuću dozvolu. Pitanje korišćenja Oružanih snaga Rusije u inostranstvu tiče se Sirije.
„U vezi sa tim želim da vas informišem da se predsednik Sirijske Arapske Republike obratio rukovodstvu naše zemlje s molbom za vojnu pomoć. Možemo da konstatujemo da se protiv terorizma, naravno, treba boriti, treba ujediniti napore, ali je pritom neophodno poštovati norme međunarodnog prava“, rekao je Ivanov novinarima. On je naglasio da je reč isključivo o operaciji vojno-vazdušnih snaga, dok je korišćenje kopnenih jedinica isključeno.
Rusija će informisati partnere o operaciji na Bliskom istoku posredstvom Ministarstva inostranih poslova Ruske Federacije, izjavio je zamenik šefa ruske diplomatije Mihail Bogdanov.„Prvo i najvažnije — reč je konkretno o Siriji. Nije reč o postizanju bilo kakvih spoljnopolitičkih ciljeva, zadovoljavanju bilo kakvih ambicija, za šta nas redovno optužuju naši zapadni partneri, reč je isključivo o nacionalnim interesima Ruske Federacije", rekao je Ivanov.
Među učesnicima zasedanja bili su šef administracije ruskog predsednika Sergej Ivanov, predsednik odbrambenog komiteta Saveta Federacije Viktor Ozerov, prvi zamenik predsednika međunarodnog komiteta Vladimir Džabarov.
Poslednji put u martu 2014. Savet Federacije jednoglasno je odobrio zahtev predsednika da se Oružane snage Rusije koriste na teritoriji Ukrajine (Autonomna Republika Krim) do normalizacije društveno-političkog stanja u toj zemlji.
Predstavnici Rusije su pritom ukazivali da prihvatanje ove odluke ne znači da Ruska Federacija namerava da koristi svoju armiju u Ukrajini. Ubrzo nakon usvajanja ove odluke, Krim je, na osnovu referenduma, postao deo Rusije, a Kijev je počeo vojnu operaciju na jugoistoku zemlje, gde su se žitelji pobunili protiv nove vlasti.