„Pozivam Evropu da uradi više“, rekao je Ban u obraćanju liderima 193 države članice UN.
„Ne treba da gradimo ograde ili zidove, već iznad svega moramo da tražimo uzroke problema, u državama porekla“, poručio je Ban.
On je izrazio ogorčenost zbog postupanja prema izbeglicama u Mađarskoj, gde je vlada zatvorila granicu sa Srbijom, a policija koristila vodene topove da potisne izbeglice.
Generalni sekretar UN biće u sredu domaćin sastanka na marginama Generalne skupštine UN o izbegličkoj krizi, u cilju postizanja dogovora o globalnom odgovoru dok se Evropska unija bori sa prevazilaženjem podela na putu ka rešenju krize.
Generalni sekretar UN je po prvi put zatražio da se situacija u Siriji nađe pred Međunarodnim krivičnim sudom.
Ban je kazao da „nedužni Sirijci plaćaju cenu burad bombi i terorizma“ i da ne sme da bude nekažnjivosti za „gnusne zločine“.
Pet država „drži ključ“ za političko rešenje krize u Siriji — Rusija, SAD, Saudijska Arabija, Turska i Iran, istakao je Ban.
Konflikt u Siriji, smatra Ban, „vođen je regionalnim silama i rivalstvima“.
U svom obraćanju, Ban se takođe založio za veće izdvajanje sredstava za humanitarne operacije UN, poručivši da se sadašnji sistem „ne raspada, već je raspadnut“.
„Ne dobijamo dovoljno novca da spasemo dovoljno života“, naveo je Ban.
UN imaju samo polovinu sredstava koja su im neophodna za pomoć ljudima u Iraku, Južnom Sudanu i Jemenu, a samo trećinu od novca koji je potreban za Siriju.
U neobično oštrom obraćanju, Ban je takođe pozvao svet da se ujedini protiv „očigledne brutalnosti“ ekstremističkih grupa, uključujući Islamsku državu.
Nastavak borbi u Jemenu pripisao je „posredničkim bitkama drugih“ i upozorio na „ozbiljno udaljavanje“ u rešavanju izraelsko-palestinskog konflikta, ističući da je ključno za međunarodnu zajednicu da izvrši pritisak na obe strane da se vrate za pregovarački sto.
Njegovim govorom počela je Generalna skupština UN, na kojoj je danas planirano da se obrate predsednici SAD, Rusije i Kine, Barak Obama, Vladimir Putin i Si Đinping, naveo je AP.