Ranije u septembru, odbijena je Nimrova poslednja žalba saudijskom sudu, pa njegova smrtna kazna — raspeće zbog antivladinih aktivnosti tokom 2012. godine — može da bude izvršena u bilo kom trenutku.
„Ali Muhamed el Nimr, nevini mladi tinejdžer, osuđen je na smrt u Saudijskoj Arabiji, i mi nećemo stajati po strani i posmatrati to“, poručili su Anonimusi Saudijskoj Arabiji. „Naravno, postojala je žalba, ali saslušanje je održano u tajnosti i ona je očigledno odbijena“, navode Anonimusi.
http://t.co/IIkzD09vxE — #TangoDown #OpNimr #FreeNimr all saudi government websites going offline, #SaveNimr pic.twitter.com/gcKX9yrScJ
— OpNimr (@OpNimr) September 26, 2015
Haktivistička grupa zatražila je oslobađanje Nimra, dodajući da mu je uskraćeno pravo na advokata i da je bio podvrgnut mučenju. „Aktivisti ovog pokreta takođe tvrde da je bio primoran da potpiše priznanje, na čemu je baziran slučaj protiv njega… Sada, kada su svi legalni putevi iscrpljeni, Ali bi mogao da bude razapet u svakom trenutku“.
Anonimusi su objavili da su započeli akciju #OpNimr napadom na vladine sajtove i njihovim skidanjem sa interneta. „Nadamo se da ćete nas ovoga puta saslušati i da ćete osloboditi ovog mladića. Vas ćemo tretirati kao virus za koji smo mi lek“.
Saudi Arabian Ministry of "Justice" website is #tangodown. #OpNimr pic.twitter.com/XRT4PJ9397
— JhonJoe (@OfficialJhonJoe) September 27, 2015
Neki od sajtova koji su navodno srušeni uključuju zvanične internet prezentacije Ministarstva pravde (www.saudinf.com), Ministarstva civilne zaštite (www.mcs.gov.sa), Opšte administracije obrazovanja (tabukedu.gov.sa), tehnološkog centra Saudijske Arabije za vojne i bezbednosne sektore PSATRI (psatri.ksu.edu.sa), čak i saudijske avio-kompanije (saudiairlines.com). Trenutno većina sajtova radi na rezervne kopije, osim sajta Ministarstva pravde.
Potpuna lista sajtova koji su napadnuti objavljena je na Pejst binu.
When beheading won’t do the job, the Saudis resort to crucifixion: http://t.co/tvmXazjZhk #AliMohammedAlNimr #OpNimr pic.twitter.com/Bg33TUQbQ5
— Anonymous (@YourAnonNews) September 27, 2015
„Stotine nevinih ljudi umre svake godine zbog saudijske vlade, i ona će sada snositi posledice svojih akcija“, kaže se u saopštenju Anonimusa.
Haktivisti su takođe kritikovali Veliku Britaniju što se nije zauzela za Nimra i što nije učinila više kako bi pritiskala Rijad. Takođe su napali i Ujedinjene nacije što su Saudijskoj Arabiji dali ključnu „ulogu u ljudskim pravima“, i pored sumnjivog rekorda ove države.
Anonimusi su se obratili direktno kralju Salmanu i Vladi Saudijske Arabije u jednoj od svojih video-poruka.
„Trinaest sudija već je odobrilo smrtnu kaznu Aliju Muhamedu el Nimr, što znači da samo kralj Salman bin Abdulazis el Saud treba da je odobri. Ne možemo i nećemo da dozvolimo da se to dogodi. Ministarstvo pravde je skinuto sa interneta pre nekoliko dana i nastavićemo da tako postupamo i sa drugim vladinim sajtovim“.
Nimr je uhapšen 2012. godine, navodno nakon učešća u protestu. Optužen je za pridruživanje kriminalnoj grupi i napad na policajce. Ostale optužbe protiv njega uključivale su korišćenje „blekberija“ za podsticanje drugih da takođe izađu na ulice i pridruže se protestima.
Ujedinjene nacije su za ovo suđenje rekle da mu „nedostaju međunarodni standardi“ i od Saudijske Arabije su zatražile obustavljanje pogubljenja. Grupe za ljudska prava, uključujući „Amnesti internešenel“, navode da je Nirm mučen i primoran da prizna deo optužbi.
Raspeće najverovatnije znači da će Nimr biti obezglavljen, a njegovo telo potom razapeto na krstu na javnom mestu.
Prema izveštajima, Nimr zaista jeste prisustvovao demonstracijama, ali nije bio aktivista. Drugi izvori navode da je raspeće verovatno politička „osveta“, jer je Nimr nećak šiitskog sveštenika i aktiviste šeika Nimra Bakura el Nimra, koji takođe čeka izvršenje smrtne kazne.
Sveštenik je osuđen na smrt po optužbi za terorizam i „rat protiv Boga“, pošto je održao govor na antivladinom protestu u Katifu, javio je „Amnesti internešenel“.