Moskva je isporučila Estona Kohvera koji je zbog špijunaže u Rusiji osuđen na 15 godina zatvora i novčanu kaznu, a Talin je zauzvrat oslobodio Alekseja Dresena, bivšeg oficira bezbednosne policije Ministarstva unutrašnjih poslova Estonije, koji je služio kaznu za dostavljanje podataka FSB-u Rusije, osuđenog na 16 godina zatvora.
Kako je saopštio FSB, razmena je izvršena na graničnom prelazu Kuničina gora u Pskovskoj oblasti na mostu preko reke Piuze.
Šef estonskog Ministarstva unutrašnjih poslova Hano Pevkur izjavio je da je predsednik Estonije Tomas Hendrik Ilves pomilovao Dresena i time omogućio da dođe do razmene.
Pevkur je takođe potvrdio je da je Kohver stigao kući i sreo se sa porodicom, a u Estoniji istovremeno ne isključuju mogućnost da će Kohver nastaviti da radi „u službi“.
„Neka se Eston malo odmori, a potom će sam odlučiti šta će raditi dalje. U službi se dešavaju razni incidenti. Ali sada sve zavisi od njega. Ja ne vidim problem, zašto ne bi mogao da nastavi da radi za nas. Mislim da on ima perspektivu“, rekao je šef estonske obaveštajne službe Kao Arnold Sinisalu.
Bivši šef FSB-a, član komiteta Državne dume za nacionalnu bezbednost Nikolaj Kovalov smatra da je ova razmena opravdana, jer „svako ko je radio za Rusiju mora da zna da ga Rusija neće ostaviti“.
„Mislim da je veoma važno da svaki čovek koji je radio za dobrobit Rusije mora da se oseća bezbedno, mora da zna da Rusija ne ostavlja i ne napušta ljude kojima je zahvalna“, rekao je Kovalov.
Zamenik šefa Međunarodnog komiteta Saveta Federacije, penzionisani general obaveštajne službe Vladimir Džabarov takođe smatra da je razmena opravdana ukoliko aktivnosti saradnika stranih obaveštajnih službi nisu nanele značajnu štetu sistemu nacionalne bezbednosti.
„Druga stvar je ako je on naneo nepopravljivu štetu državi, u tom slučaju bi morao da bude kažnjen“, dodao je Džabarov.
Kohver je uhapšen u septembru prošle godine u Pskovskoj oblasti. Kod njega je pronađena specijalna oprema za tajno snimanje, pištolj „taurus“ sa mecima i pet hiljada evra. Prema oceni ruskih obaveštajnih službi, time je prekinuta estonska „tajna operacija“.
Prošlog meseca, ruski Okružni sud u Pskovu proglasio je Kohvera krivim za špijunažu, krijumčarenje i posedovanje oružja, kao i nedozvoljen prelaz državne granice.
Estonske vlasti su, međutim, tvrdile da je Kohver kidnapovan u Estoniji u blizini graničnog prelaza Luhama u Pskovskoj oblasti i pod pretnjom oružjem doveden u Rusiju.
Ročišta su održana iza zatvorenih vrata, zbog „osetljivih informacija“. Kohver je osuđen na 15 godina zatvora i kažnjen je sa 100 hiljada rubalja. Poslat je u Butirski zatvor na odsluženje kazne.
Advokat Marko Fejgin, kojeg je angažovala Estonija, izjavio je da je Kohver gotovo odmah posle hapšenja priznao krivicu i pristao na nagodbu sa FSB-om. Advokati su potvrdili da su lično videli dokument o sporazumu, pa su bili primorani da odustanu od slučaja.
Kohver je kasnije negirao krivicu, ali su visoki estonski policijski zvaničnici priznali da je on zaista obavljao tajne operacije.
Sjedinjene Države, Evropska unija i NATO su jednoglasno zahtevali od Rusije oslobađanje osuđenog, dok je rusko Ministarstvo inostranih poslova takve zahteve nazvalo „pokušajem da se politizuje krivični postupak“.
U Talinu sada veruju da je međunarodni pritisak na Rusiju odigrao svoju ulogu u odluci Moskve da se razmena izvrši.
Za Kohvera kažu da je iskusni oficir i da sa obaveštajnom službi radi od 1991. Pre pet godina predsednik Estonije odlikovao ga je Krstom Orla petog stepena, a javnosti je objašnjeno da je nagrada usledila za „tajne zasluge“.
Bivši šef estonske obaveštajne službe Aldis Alus za Kohvera je rekao da je „temeljan profesionalac“, koji radi „sa dušom“ i uživa poštovanje svojih kolega. Estonski predsednik ga naziva „herojem“.
O drugom razmenjenom agentu — Dresenu, zna se da je od devedesetih godina po nalogu ruske kontraobaveštajne službe prikupljao informacije o aktivnostima obaveštajnih službi SAD i Britanije u baltičkim zemljama.
„Za 20 godina rada u estonskoj specijalnoj službi, Dresen je prikupio i predao Moskvi ogroman broj vrednih dokumenata o tajnim operacijama CIA i Mi-6 protiv Rusije od strane baltičkih zemalja“, rekao je neimenovani izvor iz ruske službe bezbednosti.
Prema njegovim rečima, zahvaljujući Dresenu otkriven je veliki broj agenata stranih obaveštajnih službi koji su radili u Rusiji, a takođe su osujećeni pokušaji zapadnih agenata da vrbuju visoke ruske činovnike.
Dresen je 2012. optužen za izdaju i osuđen na 16 godina zatvora. On je optužen da je tokom nekoliko godina prikupljao tajne podatke i prodavao ih FSB-u za novac. Estonska istraga pretpostavljala je da je koristio svoju suprugu kao kurira. Sud je konfiskovao od Dresena skoro 143 hiljade evra i prebacio ih u državnu kasu.
Krajem avgusta Talin je obelodanio da će postaviti ogradu duž granice sa Rusijom, kako bi ojačao spoljnu šengensku granicu.
Ograda sa bodljikavom žicom biće postavljena duž 110 kilometara estonsko-ruske granice, saopšteno je iz Talina, a njena gradnja počeće 2018. godine. Za to će iz budžeta biti izdvojen 71 milion evra.
Ograda će, kako je najavljeno, imati sistem nadzora, 24 sata dnevno.
Međutim, mnogi realizaciju ovog ambicioznog projekta dovode u pitanje, jer će Estoncima biti teško da pronađu toliko novca, a EU ne želi da sponzoriše takav poduhvat.