„Ne želimo da obavljamo nikakav, a posebno ne prljav posao za bilo koga drugog. Ono što radimo je poštovanje šengenskih pravila. Imamo tu obavezu, posebno što Grčka nije mogla da obezbedi granicu Šengen zone. To nije umesto nekog drugog, već je u ime EU“, rekao je Sijarto je za Tanjug, povodom navoda bivšeg evropskog komesara za proširenje Gintera Ferhojgena da Mađarska diže zid kako bi sprečila migrante da preko njene teritorije dolaze u Nemačku, i da zapravo radi „prljav posao“ umesto Nemačke.
Komentarišući što su Mađare mnogi, zbog bodljikave žice i tretmana izbeglica na granici, nazvali fašistima i nacistima, on navodi da je bilo napada na Mađarsku, naročito od strane hrvatskog premijera Zorana Milanovića, austrijskog kancelara Vernera Fajmana ili rumunskog premijera Viktora Pontea, ali da to nije fer.
„Nije fer prema Mađarskoj i prema ljudima ovde i mi ne možemo da prihvatimo da neko pravi paralelu između Mađarske i onoga što se u Evropi dešavalo 30-ih i 40-ih godina prošlog veka. Jednostavno, to nije fer“, rekao je Sijarto.
Sijarto nije želeo da komentariše video-spot gradonačelnika Ašothaloma Lasla Torockaja, u kojem poziva migrante da idu u Hrvatsku, već ističe da je Mađarska uvek bila sklonište za izbeglice i da je to jasno i očigledno.
„Mi samo nismo u stanju da prihvatamo ekonomske migrante. To ni Evropa nije u stanju“, rekao je on.
Prema njegovim rečima, Mađarska je do sada na migrante potrošila ukupno oko 200 miliona evra i to za brigu o njima, dok je izgradnja ograde na granici bila jeftina, jer su je dizali vojnici, policajci, zatvorenici, a trošak je bio samo materijal.
Na pitanje šta Mađarska očekuje od Brisela, on kaže:
„Da evropska birokratija sagleda realne cifre, a ne da se bavi fikcijama oko obaveznih kvota.“
On je dodao da je odluka takva da migranti moraju da se relociraju sa „vrućih tačaka“, za koje se ne zna koje su, niti ima odluke gde će biti uspostavljene.
Prema njegovim rečima, EU bi trebalo da povrati kontrolu nad spoljnim granicama.
„Očigledno je da Grčka nije u stanju da brani te granice. Ne želimo da ih krivimo, jer je teško braniti granicu kakvu ima Grčka, koja izlazi na more. Ali, ipak je očigledno da oni ne mogu da zaštite granice, pa je zato potrebno uspostavljanje jedinstvene EU sile u te svrhe. Tek tada bi mogli da podržimo obavezni sistem kvota“, rekao je on.
Trebalo bi, dodaje, odrediti koliko bi vojnika, policajaca, helikoptera, vozila, čamaca, carinika moralo staviti na raspolaganje za zaštitu granica.