Kako navodi list, uz pomoć „sirijskog gambita“ predsednik Rusije je pokazao da je spreman da na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija napravi „ozbiljan diplomatski korak“, a ne da udara cipelom po stolu u stilu Hruščova.
Retko kom svetskom lideru uspeva da svoje obraćanje Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija zaodene takvom intrigom, kako je to učinio Vladimir Putin, piše novinar „Fajnenšel tajmsa“ Nil Bikli. Nastup ruskog predsednika zakazan za ponedeljak, prvi posle deset godina, pretvorio se u „iznenađujući preokret“, navodi list.
Moskva je potvrdila putovanje Putina u Njujork krajem jula. Tada su zapadne diplomate bile uverene da ruski lider, „izolovan zbog mešanja u unutrašnje poslove Ukrajine“, najverovatnije ništa neće moći da predloži osim uobičajene oštre antiameričke tirade, navodi se u članku.
„Ipak, nedavno povećavanje ruskog vojnog prisustva u Siriji navelo je na misao o tome da gospodin Putin ne planira da lupa cipelom po stolu u stilu Nikite Hruščova, nego da izvede ozbiljan diplomatski korak. Suština ovog koraka glasi: Rusija predlaže da pomogne, i čak da na sebe preuzme vodeću ulogu u borbi s ’Islamskom državom Iraka i Levanta‘“, piše „Fajnenšel tajms“.
Ovaj predlog oslanja se na „činjenice s mesta događaja“, odnosno na prisustvo „dva tuceta lovaca i druge vojne tehnike“ koje je Rusija nedavno rasporedila u Siriji. Niz zapadnih diplomata, kao i ruski mediji su čak pretpostavili da će Moskva, možda, uoči nastupanja Vladimira Putina na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija na sirijskoj teritoriji izvesti nekoliko avionskih napada kako bi pojačala poziciju ruskog predsednika.
Povećavanje vojnih snaga u Siriji, smatra list, dalo je Putinu mogućnost da donekle promeni svoj imidž i da se „od izroda pretvori u sivu eminenciju“ i da ponovo pokaže da je Rusija „igrač na svetskoj sceni“.
„Koliko god da su SAD probirljive u vezi s namerama gospodina Putina, on je takođe postao neko koga Vašington ne može da ignoriše“, naglašava „Fajnenšel tajms“. Kao potvrdu za to list navodi činjenicu da je američki predsednik Barak Obama pristao na lični susret s Vladimirom Putinom, za kojim je „tako žudeo“ ruski lider.
Putin želi da primora SAD da priznaju da je Rusija ravnopravni igrač u Siriji. I ovde je reč kako o borbi s Islamskom državom, tako i o budućnosti političkog rešavanja sirijskog sukoba, smatra list.
„Moguće je, kako to obično biva s ruskim liderom, da njegov korak u vezi sa Sirijom takođe obiluje rizicima — počev od opasnosti slučajnih sukoba sa snagama SAD, a zaključno s tim da ruska armija može da bude uvučena u taj sukob na svoju štetu. Upravo to se dogodilo sa sovjetskom vojskom u Avganistanu osamdesetih godina. Ali ovaj korak takođe može potencijalno da posluži nekim ciljevima i da Rusiji donese raznovrsne rezultate“, naglašava „Fajnenšel tajms“.