Ovo su samo neka od pitanja na koja će odgovore dati ruski predsednik Vladimir Putin već idućeg meseca u Sočiju, na zasedanju Međunarodnog diskusionog kluba „Valdaj“. Tema konferencije je inspirisana delom čuvenog ruskog pisca Lava Tolstoja, a ona glasi — „Rat i mir: Čovek, država i opasnost od velikog konflikta u 21. veku“.
Od 20. do 22. oktobra u Sočiju će se održati 11. zasedanje „Valdajskog kluba“, svojevrsne tribine koja okuplja veliki broj poznavalaca Rusije iz celog sveta, i kome tradicionalno prisustvuje Putin. Ove godine zasedanje će se održati posle Putinovog govora u Ujedinjenim nacijama, pa će to poslužiti kao odlična osnova za diskusiju.
Očekuje se da će „Valdaj“ i ove godine okupiti više od 100 eksperata iz celog sveta.
Eksperti će razgovarati o širenju NATO-a, ratu u Iraku, Avganistanu i Siriji, „obojenim revolucijama“, prisajedinjenju Krima Rusiji, borbi protiv terorističke grupe Islamska država, koja je zabranjena u Rusiji. „Valdajci“ će analizirati koliko često i u kakvim formatima će biti primenjivana vojna sila u narednoj deceniji i kolika je verovatnoća da u svetu bukne veliki rat.
Direktor Međunarodnog diskusionog kluba „Valdaj“ Fjodor Lukjanov uverava da se svet ne nalazi na pragu velikog rata, ali upozorava da su mogući svakakvi potresi, koji po svom efektu mogu biti podjednako opasni kao rat.
Prema njegovim rečima, malo je verovatno da će do velikog rata doći, ali on istovremeno ističe da se ratovi vode na svim drugim frontovima.
Lukjanov kaže da će „valdajci“ razmatrati konfrontacije u različitim aspektima: vojno-političkim, ekonomskim, u kontekstu informacionog rata.
„U ovom novom svetu novi ekonomski rat sa masovnom primenom sankcija jedan je od najčešćih instrumentara uticaja na protivnika. Planirano je i da se razmotri tema — može li ekonomija da preživi politizaciju“, dodaje Lukjanov.
On ističe da je tema sastanka specijalno izabrana, jer danas „postoje brojni rizici“, koji pozivaju na oprez.
Lukjanov je skrenuo pažnju da u svetu u nekoliko oblasti postoje neslaganja u pristupu i rešavanju određenih problema.
„Ovo se odnosi na sve oblasti — kulturu, politiku, socijalna pitanja. Zbog ove neravnoteže preduslovi za veće sukobe značajno se povećavaju“, upozorava on.
Ipak, Lukjanov ističe da će u centru pažnje ovogodišnjeg „Valdajskog kluba“ biti situacija na Bliskom Istoku, Islamska država i Sirija.
„Pretpostavljam da će se to čuti i u rečima predsednika Putina, jer je to centralna tema u ruskoj politici i svetskim reakcijama na nju“, zaključuje Lukjanov.
Predsednik saveta Fonda za razvoj i podršku Međunarodnog diskusionog kluba „Valdaj“ Andrej Bistricki navodi da će eksperti takođe razgovarati i o tome koliko je danas čovek spreman na saradnju, ima li želje za saradnjom ili naprotiv, postoji samo želja da se izbave od protivnika.
Izbor ovogodišnje teme izazvao je, međutim, i polemiku u ruskom društvu. Ima i onih koji tvrde da je tema predstojećeg „Valdaja“ apsolutno „veštačka“, osmišljena tako da izrazi opšti stav ruskog establišmenta i njegovu ideologiju.
Član naučnog saveta Moskovskog centra „Karnegi“ Aleksej Malašenko smatra da će sa valdajske govornice zazvučati demagogija, a da će predstavnici ruskih vlasti ovaj događaj iskoristiti da svojim argumentima „odgovornost za svoje probleme prebace na neprijatelje“.
Međutim, Malašenkove tvrdnje da „Valdaj“ okuplja samo istomišljenike, koji idu „niz dlaku“ ruskim vlastima, padaju u vodu ako se zna da su na ranijim susretima „Valdajskog kluba“ učestvovali i oni koji se ne slažu sa pozicijom Rusije, pa čak i oštri kritičari Kremlja. Prema nekim najavama, i ovogodišnji susret „Valdajaca“ po tom pitanju neće biti izuzetak.
„Na primer, prošle godine su prisustvovali predstavnici fonda ’Soroš‘“, podseća nemački politikolog Aleksandar Rar, ističući da se na zasedanja uvek pozivaju i ljudi koji nisu saglasni sa pozicijom Rusije.
Rar je, inače, stalni učesnik „Valdajskog kluba“. Prema njegovim rečima, za razliku od prošle godine kada je Putin govorio o novom svetskom poretku, ovaj put ključna tema govora ruskog predsednika biće Sirija i globalna bezbednost.
„Na sastanku sa ’Valdajskim klubom‘ Putin će precizirati sve ono što će reći na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija (28. septembra) i detaljno će izneti predloge o zajedničkim dejstvima u Siriji“, prognozira Rar.
Rar je nemački politikolog, autor knjige „Nemac u Kremlju“ i čovek koji je na Zapadu razbio mnoge tabue o ruskom predsedniku. Za Putina kaže da on nije nikakav „gvozdeni čovek sa maskom“, već „otvoreni i emotivni lider“.
„Mislim da je imidž, koji je o njemu plasirala zapadna štampa, apsolutno pogrešan. Oni prosto njega ne poznaju i njihovo predstavljanje Putina je u mnogo čemu zlonamerno“, izjavio je ranije Rar.
Ovogodišnje zasedanje „Valdaja“ održaće se od 20. do 22. oktobra u Sočiju, a ruski predsednik će, kako je potvrđeno iz Kremlja, tradicionalno nastupiti.
Očekuje se da će „Valdaj“ i ove godine okupiti više od 100 eksperata iz celog sveta.
Ovaj Međunarodni diskusioni klub osnovan je pre 11 godina i odmah je postao ugledna ekspertska platforma. Diskusije obično izlaze daleko van okvira objavljene glavne teme i tiču se mnogih pitanja međunarodnih odnosa.
Prvo zasedanje kluba na temu „Rusija na granici vekova: Nade i realije“, održano je u septembru 2004. godine u Velikom Novgorodu, pored živopisnog jezera Valdaj, odatle i naziv diskusionog kluba. Upravo tada bilo je odlučeno da se zasedanje kluba održava svake godine.