Peticiju je na internet stranici www.petice24.com objavio pokret „Sloboda i direktna demokratija“ pre dva dana i već su sakupljene 52 hiljade potpisa.
„Molimo Parlament Češke Republike da usvoji ustavni zakon, koji bi omogućavao građanima da na referendumu odluče o izlasku Češke iz sastava EU“, navodi se u peticiji.
„Određivanje obaveznih kvota EU za raspoređivanje imigranata predstavlja principijelno narušavanje suvereniteta i nezavisnosti Češke. Taj akt može biti izjednačen sa dešavanjima iz marta 1939. godine i avgusta 1968. Posle tog nasilja nad pravima naše države, uslediće i napad na demokratska prava i slobode čeških građana“, ovim rečima se organizatori peticije obraćaju potencijalnim potpisnicima.
Na sajtu na kom je postavljena peticija, njeni autori podvlače da je pokret „Sloboda i direktna demokratija“ već tri puta u parlamentu Češke pokretao pitanje o usvajanju ustavnog zakona o referendumu za izlazak Češke Republike iz sastava EU.
„Kao odgovor je usledio arogantan odnos vladajuće partije i partije takozvane opozicije“, navode autori peticije.
„Za 24 sata, našu onlajn peticiju potpisale su 42 hiljade ljudi. Tako velikog odziva korisnika češkog interneta nije bilo ranije. A mediji? Osim nekoliko usamljenih slučajeva, ovaj protest čeških građana bez presedana, mediji ignorišu“, govori se na stranici pokreta na Fejsbuku.
Potpisnici su vrlo aktivni na internetu i komentarišu peticiju: „Podržavam!“, „Izlaz iz EU je jedino razumno rešenje“, „Bilo bi nerazumno ostati“, „Potpisano“, „Bojim se budućnosti koju Merkelova nameće“, „Naši mediji uopšte ne govore o ovoj peticiji“.
Kamil Urbanek: „Bravo! Danas je ovo jedino moguće rešenje. Držite se, mi smo sa vama!“
Pavel Malik: „Ne volim posebno gospodina Okamuru, ali to je izgleda jedini političar koji može nešto da izmeni. Imam vremena i prilike da potpišem peticiju, jer nas EU i naša kukavička vlada polako ali sigurno vode u pakao. Više mi nije zabavno da gledam koliko ih je baš briga za nas!“
Miroslav Janek: „Želite da živite u državi koja ima svoja prava i ne potčinjava se naredbama iz inostranstva? U državi u kojoj odluke donose građani koji u njoj žive, a ne birokrate iz EU i agresori iz SAD? Ovde imate mogućnost da ostavite traga o svom mišljenju i sebi. Ako to ne pomogne, ponovićemo. I opet ćemo ponoviti. Trudićemo se sve dok se nešto ne promeni!“
Kriza s migrantima proizvela je duboke podele unutar EU koja je prvo tražila jednostrani sporazum za ublažavanje krize.