Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk izjavio je posle sedmosatnih razgovora da je sastanak bio „zaista odličan, sigurno bolji nego što je očekivano“.
Prema njegovim rečima, na sastanku su se čule „suštinske i odlučne“ razmene mišljenja lidera Austrije i Mađarske, čija zajednička granica je ovog leta bila narušena haotičnom navalom migranata, ali ne i uzajamne optužbe koje su pretile da podele Šengensku zonu putovanja bez pasoša.
„Današnji sastanak i ova atmosfera su veoma pozitivan znak“, rekao je Tusk, koji je predsedavao sastanku.
Nemačka kancelarka Angela Merkel, koju su neki susedi sa istoka kritikovali za izazivanje priliva ljudi koji pokušavaju da stignu u Nemačku, izrazila je zadovoljstvo samitom, rekavši da ima osećaj da postoji želja za zajedničkim rešavanjem ovog zadatka.
„Znamo da problem nije rešen donetom odlukom. Međutim, preduzeli smo jedan od mnogih neophodnih koraka“, kazala je Merkelova.
Rojters navodi da je među kratkoročnim merama pre sledećeg redovnog samita sredinom oktobra ponuda dodatnih najmanje milijardu evra agenciji UN za izbeglice UNHCR, njenom Programu za hranu i drugim agencijama, kao i povećanje finansiranja za sirijske izbeglice koje se nalaze u Turskoj, Jordanu, Libanu i drugim zemljama, kako bi se ublažili faktori koji Sirijce pokreću na rizičan put u Evropu.
„To je blizu mesta tragedije, gde treba izbeglice držati, dočekati i podržati“, rekao je francuski predsednik Fransoa Oland, ponovo pozivajući na globalnu saradnju bogatijih zemalja u nekim od najneophodnijih slučajeva.
Kao deo napora za saradnjom sa Turskom, koja se sa Evropom nalazi „u dugotrajnim odnosima ljubavi i mržnje“ i koja je prihvatila približno dva miliona izbeglica iz Sirije, Tusk i predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker 5. oktobra razgovaraće sa turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom, navodi britanska agencija.
Na samitu je određeno da novembar bude rok za Grčku i Italiju da imaju registracione punktove i da počne proces preseljenja Sirijaca i drugih koji će verovatno dobiti izbeglički status u druge zemlje EU i deportovanje onih koji se smatraju nepoželjnim ekonomskim migrantima.
„Mere koje smo usaglasili neće okončati krizu (…) Noćas smo postigli saglasnost da ne možemo da nastavimo dalje kao do sada. Bez promene sadašnjeg primera Šengenska oblast postojaće samo u teoriji“, kazao je Tusk.