Klimkin je optužio Rusiju da je pripremala borce Islamske države i ocenio da je nemoguće ovu terorističku organizaciju pobediti vojnim putem.
„Interesantno, a da li Pentagon smatra da je Islamsku državu nemoguće pobediti vojnim putem? Zašto tako ’trolovati‘ one iz čije se ruke hraniš? Deca se trude, agituju, lete tamo-vamo“, ironično je primetila Zaharova navodeći da o nemogućnosti nasilnog rešavanja problema terorizma govori ministar zemlje koji godinu i po dana vodi takozvanu „antiterorističku operaciju“.
Opovrgavajući izjave Klimkina o navodnom treniranju boraca Islamske države, Zaharova je naglasila da ukrajinski ministar pogrešno poistovećuje savremenu rusku armiju i sovjetske vojnike u Iraku do 1990. godine. Prema njenim rečima, slične analogije su ne tako davno Kijev i Zapad navodili u pokušaju da „sve oslobodioce Aušvica upišu kao Ukrajince“. Zaharova navodi da „vojnike Sadamove armije“ Rusija nije mogla da trenira usled embarga na isporuke vojne tehnike i naoružanja Iraku koji je uveo Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija 1990. godine, nakon čijeg je ukidanja Sadam Husein bio uhapšen. „Zato je Ukrajina, prema američkim (čuda li) podacima, počela da se ’upoznaje s iračkim mentalitetom‘ mnogo ranije — 2000. godine — odlukom protivnom sankcijama UN da Sadamu Huseinu dodeli elektronsku obaveštajnu stanicu ’kolčuga‘“, piše Zaharova.
Ona je takođe navela da je Rusija mnogo puta istupala protiv antiiračke kampanje koju su predvodile SAD, pretpostavljajući da će posle rušenja iračke državnosti predstavnici vojnih snaga zemlje stupiti u odrede međunarodnog terorizma. To se na kraju i dogodilo.
„Neću da krijem, prija kada ciljajući u Moskvu partneri pucaju sebi u glavu, a svojim finansijerima u nogu. A zbog čega se glava jednih našla na nivou nogu drugih — pitanje iz kategorije 18+“, zaključila je Zaharova.