„Geografski i geopolitički položaj Rusiji ne samo da dozvoljava nego u određenom smislu i zahteva od nas sve aktivniji razvoj saradnje u ’istočnom pravcu‘ (…) Nije pravilno tumačiti ovu aktivnost kao nameru Rusije da se ’preorijentiše‘. Govoreći o važnosti ovog smera saradnje imamo u vidu ne samo istorijske veze, našu zajedničku istoriju sa mnogim od ovih zemalja ili tekuću političku situaciju u svetu“, napisao je Medvedev u članku „Rusija i globalni izazovi“ objavljenom u „Rosijskoj gazeti“.
Medvedev navodi da ruske vlasti imaju zadatak da, pre svega, omoguće dinamičan i postojan tempo ekonomskog rasta na srednji i dugi rok. Ipak, tu postoje i rizici.
„S jedne strane, to je rizik od veštačkog ubrzavanja. Znamo to iz sopstvenog iskustva iz perioda od 1986. do 1989. godine. Težnja da se što brže razvije ekonomija može da dovede do katastrofe — čak i ako na neko vreme, godinu ili dve, tempo rasta zaista bude povećan. Za to kratkoročno ubrzavanje, SSSR je platio višestrukim rastom spoljnog duga koji je kasnije, posle raspada države, morala da plaća Rusija“, navodi premijer u članku.
„S druge strane, opasno je i psihološko prilagođavanje niskom, pa čak i nultom tempu, spremnost da se on prihvati kao datost. To je primetno na osnovu ekonomsko-političke diskusije poslednjih godina. Takvo psihološko stanje, ako postane dominantno u društvu, otvara put ka dugoj recesiji“, naglasio je Medvedev. Prema njegovim rečima, sada nije ključno omogućavanje tempa nego novog kvaliteta ekonomskog rasta.
Sada mnogi s pravom govore o neophodnosti da se formira novi model rasta, jer su se spoljni i unutrašnji uslovi za razvoj Rusije suštinski promenili.
Prema mišljenju Medvedeva, sada su u prvom planu uslovi u kojima rade ruska preduzeća, stimulansi za povećanje proizvodnje. „Pogodna sredina za učesnike ekonomskog života je opšta formula modela koji treba da obezbedi novi kvalitet rasta. Za to je potrebna konsolidacija napora u četiri sfere koje određuju karakter socijalno-ekonomskog razvoja zemlje — u makroekonomiji, strukturnoj politici, u razvoju ljudskog kapitala, u sistemu državne uprave“, naglasio je Medvedev.