Ekonomska saradnja Rusije i Evropske unije uskoro bi mogla da bude obnovljena usled rusko-američkih napora u borbi protiv Islamske države u Siriji, piše španski politikolog Agapito Maestre Sančez u „Mundu“.
On je naveo da će, kada se SAD i Rusija usaglase u vezi sa sirijskim pitanjem, početi da se obnavljaju ekonomski odnosi Rusije i Evropske unije. „To je smešno, ali upravo tako funkcioniše međunarodna politika“, izjavio je politikolog i naveo da je Evropska unija u ovom trenutku „paralizovana“ i nema svoj glas na svetskoj sceni.
U članku je naglašeno da ekonomska situacija u Evropskoj uniji nije jedini problem s kojim Evropa u ovom trenutku mora da se bori. Pored gubitaka usled ekonomskih sankcija i embarga Evropa preživljava i veliku migracionu krizu. Ipak, prema rečima politikologa, ovi problemi proizlaze iz činjenice da Evropska unija nema realnog lidera — postojeće rukovodstvo u suštini ništa ne preduzima.
U avgustu 2014. godine, Rusija je uvela embargo na uvoz prehrambenih proizvoda iz Evropske unije, SAD i drugih zapadnih zemalja kao odgovor na sankcije koje su joj uvedene zbog ukrajinske krize. Rusija je u tom trenutku bila drugo izvozno tržište za Evropsku uniju. Prema podacima Ministarstva za ekonomski razvoj, od avgusta 2014. do aprila 2015. izvoz prehrambenih proizvoda u Rusiju iz zemalja kojima je uveden embargo smanjen je za 2,5 milijarde dolara. Krajem jula ove godine, članovi Udruženja evropskih farmera i poljoprivrednika procenili su da je gubitak usled ruskog embarga oko 5,5 milijardi dolara.