Trezor za globalno čuvanje žitarica u Svalbardu izgradila je Vlada Norveške 2008. godine. Funkcija najvećeg skladišta semena na svetu je da zaštiti hiljade sorti esencijalnih prehrambenih useva od potencijalnih nuklearnih katastrofa, bolesti i klimatskih promena.
Trenutna razaranja izazvana ratom u Siriji, koji besni već četiri godine i odnosi živote stotine hiljada ljudi, navela su istraživače da traže neke od uzoraka koje su donirali trezoru, pošto su njihovi usevi uništeni u borbama.
DOOMSDAY SAVER This Global Seed Vault may be a Pralay-Rakshak — Kind of Noah's Boat. #ibn7 pic.twitter.com/Su9al09s5C
— Akash Soni (@Akashtv1) September 18, 2015
Među uzorcima koje traži Međunarodni centar za poljoprivredna istraživanja u sušnim oblastima (MCPISO) su biljke otporne na sušu koje bi mogle da pomognu naučnicima da razviju sigurne zalihe hrane u slučaju klimatskih promena u sušnim područjima širom sveta.
„Zaštita biodiverziteta u svetu na ovaj način je upravo svrha trezora za čuvanje globalnih zaliha žitarica“, rekao je Brajan Lejnof, portparol kompanije „Krop trast“, koja rukovodi podzemnim skladištem, lociranim na norveškom ostrvu 1.300 km od Severnog pola.
Halfway between mainland Norway and the North Pole, lies the Global Seed Vault. https://t.co/3bRqm1cymB #envhm14
— Bailey (@Bailey_enviro) September 21, 2015
To skrovište se nalazi 130 metara duboko u steni, uzdignuto na 130 metara nadmorske visine. Snažno je osigurano kako bi uzorci ostali zamrznuti narednih 200 godina, čak i u slučaju nestanka struje.
Sve u svemu, u trezoru se sada nalazi 860.000 uzoraka, iz gotovo svih zemalja, piše Rojters.
Međunarodni centar za poljoprivredna istraživanja u sušnim oblastima napustio je svoju centralu u Alepu 2012. godine i preselio se u Bejrut zbog borbi u Siriji.
Istraživači su tražili gotovo 130 od 325 kutija uzoraka koje je MCPISO deponovao u trezor, a to je 116.000 uzoraka. Tim koji upravlja trezorom izjavio je za Rojters da će uzorci biti poslati u najkraćem vremenskom roku, kada svi potrebni papiri budu završeni.