Utakmice će se igrati na čak 12 stadiona, u 11 gradova: Moskvi, Sankt Peterburgu, Kalinjingradu, Nižnjem Novgorodu, Jekaterinburgu, Saransku, Kazanju, Rostovu na Donu, Volgogradu, Samari i Sočiju.
Šampionat počinje 14. juna 2018. godine na stadionu „Lužniki“ u Moskvi, a finalna utakmica će se odigrati na istom mestu 15. jula.
Rusija će ugostiti 32 reprezentacije. Odigraće se ukupno 64 utakmice, koje će uživo, sa tribina, moći da prati oko 600.000 navijača.
Ruski predsednik Vladimir Putin je rekao da su „pripreme u punom jeku i da će biti učinjeno sve da se stvore uslovi koji će dozvoliti vodećim timovima planete da pokažu svoje majstorstvo“.
Specijalno za ovu priliku biće izgrađeno sedam novih stadiona i 10 terena za treninge, dok se ostali stadioni već uveliko rekonstruišu.
Organizacija Svetskog prvenstva u fudbalu koštaće Rusiju 636 milijardi rubalja, što je oko 9,6 milijardi dolara. To je skoro tri puta više nego što je koštala organizacija Olimpijskih igara u Sočiju, ali znatno manje nego što je Brazil uložio u fudbalski šampionat 2014. godine. Brazilci su tada potrošili 12 milijardi dolara, a njihovoj ekonomiji se, zahvaljujući turistima, prodaji suvenira i sl, vratilo 7,2 milijarde. Zemlja je, međutim, dobila novi stadion i skoro milion radnih mesta.
Poznato je da šampionati povoljno utiču na ekonomiju zemlje-domaćina. I u Nemačkoj 2006. i Južnoafričkoj Republici 2010. posle Mundijala zabeležen je rast BDP-a, pa gotovo da je sigurno da ni Rusija neće biti izuzetak.
Organizatori SP u Rusiji posebnu pažnju posvećuju navijačima, omogućujući im brojne olakšice, privilegije i udobnosti. Tako će, na primer, kupljena karta za utakmicu imati funkciju vize za navijače koji dolaze iz zemalja koje imaju vizni režim sa Rusijom.
Građanima Srbije za turistički boravak do 30 dana nisu potrebne vize za ulazak u RF.
Takođe, za navijače je planiran organizovan i besplatan prevoz do stadiona, a radiće i fan-zone, gde će preko video-bimova moći da se prate utakmice. Takva mesta pojaviće se u mnogim gradovima zemlje — od zapadnih granica Rusije do Sibira i Dalekog istoka.
Pokušaji nekih zapadnih zemalja da liše Rusiju organizacije SP u fudbalu nisu uspeli. Sjedinjene Države i Velika Britanija su pokušale da fudbal pretvore u politički instrument.
Kada je pre nekoliko meseci izbio korupcionaški skandal u FIFA, nekoliko američkih senatora zatražilo je da se Rusiji oduzme pravo na organizaciju SP u fudbalu, a Britanci su izrazili svoju spremnost da bojkotuju šampionat.
I ukrajinski predsednik Petro Porošenko je iz sveg glasa pozivao na bojkot. Dobio je podršku dela britanskih i holandskih političara, ali i jasnu poruku predsednika FIFA Sepa Blatera da „od tog posla nema ništa“.
Rusi kažu da je SP u fudbalu prilika da svetu pokažu svoju otvorenost, gostoprimstvo i pouzdanost.
Rusija je najveća zemlja na svetu. Ima više od 140 miliona stanovnika. Više od polovine njih navija ili prati fudbal. Šampionat 2018. objediniće 190 različitih narodnosti koje žive u Rusiji i oko 2.000 koje žive u celom svetu.
Sat u centru Moskve, na Trgu Manjež, već odbrojava vreme do početka Mundijala. Svi ga nestrpljivo iščekuju.
„Mi se uvek radujemo gostima. Obećavamo da ćemo prirediti grandiozni sportski praznik, koji će ući u istoriju svetskog sporta i svetskog fudbala i još više ujediniti veliku prijateljsku međunarodnu fudbalsku porodicu. Srećno svima i sve najbolje. Vidimo se u Rusiji 2018. godine!“, poručio je ruski predsednik Vladimir Putin tokom svečanosti „Hiljadu dana do svetskog šampionata u fudbalu 2018. u Rusiji“.