Svojevremeno je svaki građanin Rusije mogao da učestvuje u anketi putem interneta i SMS poruka. Ovo je njihov izbor.
Bajkalsko jezero ili samo Bajkal nalazi se u istočnom Sibiru, severno od granice Ruske Federacije i Mongolije i smatra se najdubljim i ujedno najvećim rezervoarom pitke vode na svetu, jer zaprema više od 20 odsto svetskih zaliha slatke vode. Duboko je 1.637 metara, a proteže se blizu 700 kilometara.
Zimi, kada se jezero zaledi, meštani režu kocke leda i prodaju ih. Led bude debljine od 30 centimetara do nekoliko metara. Ne čudi onda što je nazvano od tatarskog „bai-kul“ — „bogato jezero“.
U jezeru pored raznih i endemskih vrsta živi jedina vrsta slatkovodne foke na svetu — bajkalska foka, koja je zbog skupocenog krzna na meti brojnih krivolovaca.
Vode jezera zapljuskuju obale čak 27 ostrva. Pretpostavlja se da je staro između 20 i 30 miliona godina i ima više od 300 pritoka.
Godine 1996. stavljeno je na listu svetske baštine.
Dolina gejzira
Nalazi se na poluostrvu Kamčatka, i druga je na svetu po koncentraciji stotina aktivnih i atraktivnih gejzira koji izbacuju vodu temperature i 250 stepeni Celzijusovih do čak 500 metara iznad zemlje.
Dolina je deo rezervata prirode Kronotski, koji je uvršten u Svetsku kulturnu baštinu „vulkana Kamčatke“.
Teren je teško pristupačan tako da su jedino prevozno sredstvo helikopteri.
Spomenik majci domovini
Ako niste znali, ovaj monumentalni spomenik je čak dva puta viši od Kipa slobode u Njujorku i uvršten je u Ginisovu knjigu rekorda.
Sagrađen je pedesetih godina prošlog veka u Volgogradu u čast svim vojnicima koji su izgubili život u Drugom svetskom ratu.
Tačnije, „Majka Domovina zove!“ (Rodina Matь zovёt!), delo je sovjetskog vajara srpskog porekla Jevgenija Vučetića posvećeno epskoj Staljingradskoj bici.
Konstrukcija je visoka 52 metra i teška 7.900 tona. Mereno od vrha mača do podnožja, veličina iznosi 85 metara.
Peterhof
Poneko ga naziva i ruskim Versajem.
Kompleks je izgrađen po naredbi slavnog ruskog cara Petra Velikog početkom 17. veka i nalazi se u neposrednoj blizini Sankt Peterburga.
Zbog mnoštva zelenila, vode, zlata i divne arhitekture, smatra se vrhunskom turističkom atrakcijom Rusije.
Deo kompleksa je uvršten u Uneskovu svetsku kulturnu baštinu.
Hram Vasilija Blaženog
Simbol Moskve, a za skoro svakog stranca i cele Rusije. Prepoznatljiv upravo po obliku i bojama svojih kupola dodatno krasi ionako velelepni Crveni trg.
Sagrađen je u periodu između 1555. i 1561. godine u čast pobede cara Ivana Groznog nad Tatarima. A kroz vekove ime mu je menjano.
Hram se sastoji od osam manjih crkava okupljenih oko jedne glavne.
Ako niste znali, karakterističan oblik kupole Rusi su počeli da koriste u 12. veku jer, za razliku od vizantijskih koje su plitke, ove mogu bolje da podnesu težinu snega.
Stubovi u Republici Komi
Ovo je još jedno u nizu remek-dela prirode.
Procenjuje se da su ovi kameni giganti nastali pre 200 miliona godina i atraktivni su upravo zbog visine — od 30 do 42 metra!
Za njihovo poreklo vezuju se razne legende i misterije. Pridavala im se natprirodna moć i dovođeni su u vezu sa starim kultovima i smatrani kamenim idolima.
Elbrus
Elbrus, sa 5.642 metra nadmorske visine je najviši planinski vrh Rusije i Evrope.
Omiljeno je stecište turista — zaljubljenika prirode i zimskih sportova, a po prirodi je neaktivni vulkan.
Nalazi se u zapadnom Kavkazu, u ruskoj autonomnoj Republici Kabardino-Balkarija, nekoliko kilometara od granice sa Gruzijom.
Ima dva vrha: istočni i zapadni. Zapadni vrh je i najviši, sa 5.642 metra, dok je istočni nekoliko metara niži — 5.621 metar.
Zanimljivo je da je Elbrus jedna od najsmrtonosnijih planina na svetu, iako tehnički uopšte nije zahtevan za osvajanje. Godine 2004. poginulo je 48 penjača.