„Činjenica da se u tim spiskovima nalaze mnogi predstavnici medija — to je naravno apsolutno neprihvatljivo. To nikako ne odgovara principima slobode govora i u ovom slučaju mi odlučno osuđujemo takvu odluku, posebno uključivanje predstavnika medija“, rekao je Peskov.
Sankcije Ukrajine neće imati neki uticaj na ekonomiju Rusije, izjavio je zamenik ministra finansija Rusije Maksim Oreškin.
Potpredsednik Vlade Rusije Arkadij Dvorkovič izjavio je danas da će ruska vlada razmotriti moguće posledice novih sankcija Kijeva.
Peskov je izjavio i da se pitanje regulisanja privatnih vojnih kompanija u Rusiji ne nalazi na dnevnom redu administracije predsednika.
„Ne mogu istovremeno govoriti u ime drugih resora ili Vlade, ali u administraciji se to pitanje sada ne nalazi na dnevnom redu“, saopštio je Peskov.
Autogol Ukrajine
Jakub Korejba, poljski novinar koji se našao na sankcionom spisku Ukrajine, za Sputnjik kaže da je taj korak nepromišljeni gest.
Po mišljenju Korejbe, sada niko neće pružiti Ukrajini ruku pomoći ukoliko njena nezavisnost bude ugrožena.
Zamenik predsednika češke partije „Nacionalna demokratija“ Ladislav Zemanek je bio svojevremeno posmatrač u Donbasu i nalazi se na spisku osoba protiv kojih je režim u Kijevu uveo sankcije.
„Spisak je izazvao negativne reakcije na Zapadu. Mislim na reakciju nekoliko mejnstrim medija, koji su ovaj spisak okarakterisali kao napad na slobodu štampe. Zaista, stvara se utisak da je Kijev sebi dao autogol. Još je interesantnije to što je ovaj spisak verovatno nastao u saradnji sa EU i Vašingtonom. Mislim da se ipak u ovom smislu može verovati Porošenku, jer ukrajinske bezbednosne službe, bez informacija koje imaju od Amerikanaca, ne bi mogle da objasne kakvi su to posmatrači dolazili u Donjeck. Uvođenjem novih antiruskih sankcija, vlada Ukrajine ponovo je pokazala politički diletanstizam, nezrelost i nemogućnost da se sagledaju budući ciljevi. Zavaditi sve međusobno, može samo neko ko nije posebno pametan“, kaže Zemanek.
Viljam Longauer, sekretar Saveza antifašističkih boraca iz Slovačke takođe je bio posmatrač na izborima u Donbasu.
„Ne znam ništa o tom spisku. Dolazio sam u svojstvu nezavisnog posmatrača. Izbori su bili regularni, nije bilo incidenata. Gajim simpatije prema Ukrajini i želeo bih da Ukrajina bude jedinstvena, kao što je bila ranije“, kaže Longauer.
Za Berezovsku odluka očekivana
Urednica ruskog internet portala „Ukrajina“ Aljona Berezovska, koja se našla na sanckionom spisku Ukrajine, izjavila je da nije iznenađena takvom odlukom vlasti.
„Sve je to bilo očekivano. Što se tiče konfiskacije imovine, reći ću vam da je ukrajinska vlast sa Majdana meni otela domovinu. Materijalne stvari su tu nebitne“, istakla je ona.
Prema njenim rečima, osnovni zadatak ukrajinskih vlasti danas je da budu „u centru pažnje“, pa i tu odluku ocenjuje najpre kao privlačenje pažnje.
„Očigledno da je, ako pogledate zapadne medije, interesovanje za američku Ukrajinu utihnulo u pozadini drugih globalnih geopolitičkih izazova. Kao prvo, egzodus naroda arapskog sveta u Evropu od rata i islamista, saveznika zapadne demokratije. Kao drugo, borba protiv međunarodnog terorizma, koji se sve više razvija. Ove teme su važnije svetskoj zajednici danas“, istakla je ona.
Ona kaže da je sloboda govora „glavna opasnost za ukrajinsku vladu“.
Ona je skrenula pažnju i na „profesionalizam“ ljudi koji se nalaze u okruženju predsednika Petra Porošenka.
„Ne samo da spisak nema osnova čak ni po novim ukrajinskim zakonima, ali ni po međunarodnom pravu, već je i na spisku naveden moj pseudonim, a ne pravo prezime. To jest, Porošenko sankcioniše nepostojeće građane Ukrajine“, istakla je ona.