Prema listi koja je sačinjena na osnovu više od 50 faktora, uključujući količinu vojne tehnike i razmere infrastrukture, Rusija i Kina minimalno zaostaju za SAD, čije je liderstvo u velikoj meri zasnovano na obimu vojnih rashoda.
@TheRoflRaptor @DespeBrado according to the GFP (global firepower) ranking, 1. US, 2. RU, 3. China — nukes are not considered here though
— Alex (@SPANJAYtheLION) June 22, 2015
Prvo mesto na spisku, kao i prošle godine, zauzimaju oružane snage Sjedinjenih Američkih Država. Ključni faktor za liderstvo SAD jeste obim vojnih rashoda koji premašuje slične pokazatelje u Rusiji i Kini, bez obzira na smanjenje budžeta Pentagona sa 612 milijardi na 577 milijardi dolara.
Peking na odbranu troši više od Moskve, ali „Global fajerpauer“ ocenjuje da je ruski vojni potencijal veći kada je reč o broju jedinica tehnike. Na primer, Rusija ima 15.398 tenkova naspram 9.150 tenkova koliko ih ima Kina.
Četvrtu poziciju na listi zauzima još jedna članica BRIKS-a, Indija. Među evropskim zemljama najbolje je ocenjena Velika Britanija, koja je na petom mestu, a u prvih deset su ušle i Francuska, Nemačka i Turska.
Metodologija proračuna je zasnovana na više od 50 faktora, među kojima su troškovi za odbranu, kapacitet vazduhoplovnih i pomorskih snaga, obim iskorišćavanja prirodnih resursa i logističke osobenosti zemalja, broj morskih luka i aktivnih aerodroma, kao i razvijenost putne mreže. Važnu ulogu u proračunima igraju i ljudski resursi.
U rejting ne ulazi nuklearni potencijal država, kao ni karakter vojnog i političkog liderstva.
The 10 largest exporters of major weapons and their main clients, 2010-14 pic.twitter.com/aUeZC7IirT
— SIPRI (@SIPRIorg) March 17, 2015