„Rusija se ne bavi smenjivanjem režima, nikada nije predlagala ’elegantan‘ ili ’neelegantan‘ odlazak s vlasti, a to je veoma lako i proveriti. Rusija je od samog početka sirijske krize ponavljala, na najrazličitijim nivoima, da samo sirijski narod, kroz demokratske procedure, može da odredi svoju budućnost“, rekao je Peskov odgovarajući na pitanja novinara.
U intervjuu listu „Gardijan“ bivši predsednik Finske i dobitnik Nobelove nagrade za mir Marti Ahtisari je izjavio da je navodno 2012. godine Rusija predlagala plan za rešavanje krize u Siriji, a jedna od njegovih tačaka, koju je u razgovoru sa njim pomenuo stalni predstavnik Rusije u UN Vitalij Čurkin, bila je „elegantni odlazak Asada“ sa funkcije.
Peskov nije želeo da komentariše izjave američkog državnog sekretara Džona Kerija da podrška Rusije Asadu doprinosi širenju konflikta u Siriji.
„Mislim da to treba da komentariše Ministarstvo inostranih poslova Rusije“, rekao je on odgovarajući novinarima.
SAD insistiraju na ostavci Asada i zato su protiv toga da mu se pruži bilo kakva pomoć. Ruska Federacija je više puta pozivala „međunarodnu koaliciju“ da sarađuje sa sirijskim vlastima pod okriljem Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija u borbi protiv Islamske države. Ranije je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov izjavio da Moskva nikada nije krila da pruža i da će pružati vojno-tehničku podršku sirijskom rukovodstvu radi borbe protiv terorizma.
Oružani sukob u Siriji traje od marta 2011. godine. U njemu je, prema podacima Ujedinjenih nacija, poginulo više od 220.000 ljudi. Vladinoj armiji suprotstavljaju se odredi boraca koji pripadaju različitim oružanim formacijama. Najaktivniji su borci ekstremističkih organizacija Islamska država i Džebhat al Nusra.