Crnogorski mediji na sva zvona objavili su da je potpredsednik SAD Džozef Bajden podržao ulazak Crne Gore u NATO. Premijer mu se zahvalio na podršci, pažnji i razumevanju značaja evroatlantske perspektive. On očekuje da će na ministarskom sastanku NATO-a u decembru biti postignut konsenzus o upućivanju poziva Crnoj Gori za članstvo u Alijansi.
Istovremeno, u parlamentu Crne Gore počela je vanredna sednica na kojoj se raspravlja o predlogu Deklaracije o podršci integraciji u NATO. Opozicija smatra da je deklaracija samo nova igranka na palubi broda koji tone.
„Ne sadrži ni najavu da ćemo u Crnoj Gori o tom pitanju organizovati referendum. Deklaracija neće impresionirati one kojima je namenjena, NATO članice i zvaničnike, pošto oni jako dobro znaju da je u parlamentu drugačije raspoloženje nego što je među građanima. Po Ustavu imaju pravo da je usvoje, ali je za nas iz opozicije nedopustivo da tako krupnu istorijsku, političku odluku donesu predstavnici naroda u parlamentu, bez obaveze da se konsultujemo sa onima koji su nas birali“, kaže za Sputnjik poslanik DEMOS-a Goran Danilović.
Danilović ističe da deklaracija ima samo dnevnopolitičku vrednost, jer je jedna od retkih tema oko koje se vladajuća većina slaže.
Pokret za neutralnost Crne Gore izdao je saopštenje posle razgovora Đukanovića i Bajdena u kome navode da ga nisu shvatili onako kako ga je predstavila vladina administracija. Između redova vide poruku da Crna Gora nije ispunila sve uslove u potpunosti i da poziv za ulazak u NATO ove godine neće stići.
Prema podacima Pokreta, više od 51 odsto građana ne želi da zemlja uđe u savez, a 82 odsto zalaže se za to da odluka o ulasku mora da dobije zeleno svetlo na referendumu, kaže Vladislav Dajković iz Pokreta za neutralnost.
„Često im je glavna parola kod reklamiranja NATO-a da smo sami i ugroženi, da imamo susede koji pretenduju na našu teritoriju. Ja ih samo pitam od koga smo ugroženi kad smo uglavnom okruženi NATO zemljama. Imamo Hrvatsku i Albaniju koje su članice, Kosovo koje je protektorat, Srbiju koja je nedavno potpisala sporazume sa njima, Bugarsku, Rumuniju, Mađarsku i Italiju preko mora. Oni su svi u NATO-u, od koga smo to uplašeni ili smo zapravo uplašeni od NATO-a“, pita Dajković.
Opasnost nam preti ako uđemo u NATO, dodaje on i podseća na slučaj hrvatskog državljanina koga je ID pogubila samo zato što je njegova zemlja učestvovala u napadima na ID kao članica NATO-a.
S druge strane, akademik Matija Bećković smatra da je Crna Gora odavno ušla u NATO i da sada od američkih zvaničnika dobija formalnu potvrdu da je neko pitao da li hoće ili neće da uđe u savez. Crna Gora gubi ono što je davno izgubila kad je odustala od svoje istorije i kulture, kaže akademik Bećković.
„Ja se nadam da je to u šta su se oni upustili nemoguće ostvariti i da će se zaustaviti na tom putu bez povratka. Oni su zbog vlasti poništili Crnu Goru i prepustili je drugima tako da je ostala jedino kao teritorija, a i to će biti ugroženo. Najviše mi smeta što Srbija kaže da nikada u istoriji nisu bili bolji odnosi između Srbije i Crne Gore, sada kad Crna Gora poništava svoj srpski identitet“, kaže Bećković za Sputnjik.
Budućnost Crne Gore više ne zavisi od nje, zaključuje Bećković.
Da li će Vlada Crne Gore da zaobiđe volju građana? Uostalom ako do referenduma i dođe, biće to samo privid demokratije. Šta očekivati u demokratskoj zemlji gde su neprekidno 25 godina na vlasti ista partija i aktuelni premijer/predsednik, čiji je put od Gazimestana do evroatlantskih integracija obeležilo i NATO bombardovanje Crne Gore u kome su stradali nevini ljudi.